Annelik Estetiği (Doğum Sonrası)

Annelik Estetiği (Doğum Sonrası)

Annelik estetiği doğum sonrası, anne adaylarının vücudunda ortaya çıkan deformelerin giderilmesi için uygulanan yöntemlerdir. Hamilelik ve doğum bilindiği üzere oldukça yıpratıcı ve vücut üzerinde deforme edici durumlara sebep olur. Birçok çocuk sahibi kadın, doğum sonrasında vücudunda oluşan bu tip durumlar sebebiyle bunalıma girer. Bu gibi durumların yaşanmaması ve annelerin kendini çok daha iyi hissetmesi için annelik estetiği adı altında pek çok önemli ve etkili operasyon yapılır.

Annelik Estetiği Nedir?

Annelik estetiği nedir ve bu kapsamda neler yapılabilir konusu çok önemlidir. Son yıllarda daha çok duymaya başladığımız, annelik estetiği, hamilelik ve sonrasındaki dönemde kadınların vücutlarında meydana gelen deformelerin düzeltilmesine yönelik yapılan birtakım operasyondur. Tek bir işlem veya da tedavi yöntemi değildir. Birkaç cerrahi ve cerrahi olmayan operasyonun bir arada uygulandığı önemli bir tedavi seçeneğidir.

Annelik estetik operasyonları ile birlikte kadınlar, hamile kalmadan önce sahip oldukları o muhteşem vücuda geri dönebilir. Bunun için hastaların vücutlarında ihtiyaç duyulan ve düzeltilmesi gereken durumlara göre işlem uygulanır.

Annelik Estetiği Operasyonlarına Neden İhtiyaç Duyulur?

Annelik ameliyatı operasyonlarına hem estetik kaygılar hem de vücutta oluşan deformelere bağlı olarak yaşanan sorunlar sebebiyle başvurulur. Bazı hastalarda hamilelik döneminde alınan aşırı kiloların verilmesi çok zor olabilir. Bir şekilde bu kiloları veren hastalarda da çok fazla sarkma ve çatlak sorunu olur. Bunlar görsel olarak kötü göründüğü için hastalar çok rahatsızlık duyar. Ayrıca aşırı sarkma durumunda yaşam kaliteleri de düşecektir.

Annelik Estetiği Ameliyatları

Annelik estetiği ameliyatları daha önce de bahsettiğimiz gibi birçok işlemin bir arada veya da ayrı ayrı uygulandığı genel bir estetik operasyondur. Bu kapsamda aşağıda yer alan işlemler uygulanır;

 • Meme protezi ile meme büyütme,
 • Protezli Meme Dikleştirme,
 • Meme Dikleştirme
 • Karın Germe ve Mini Karın Germe,
 • Uyluk (Bacak) Germe,
 • Popo Dikleştirme,
 • Liposuction,
 • Yağ Enjeksiyonu,
 • Sezaryen İzi Skar Revizyonu

Yukarıda yer alan cerrahi operasyonların yanı sıra lazer yardımı ile cilt yenilenmesi ve fokuslu ultrason gibi yöntemler de tercih edilir. Annelik estetiği yaptıranlar yukarıda yer alan operasyonlardan yalnızca bir tanesini tercih edebilirken, aynı zamanda birlikte de uygulanabilir.

Annelik Estetiği Sonrası İyileşme

Annelik estetiği sonrası iyileşme süreci çok önemlidir. Bu süreçte hangi tedavi yöntemlerinin tercih edildiğine ve hangi kombinasyonların yapılacağına göre, dikkat edilmesi gereken hususlar da değişecektir. Buna göre dikkat edilmesi gerekenler;

 • Göğüs operasyonları geçirdiğinizde, ağır kaldırmamalı ve iyileşme sürecinde göğüslerinize baskı yapmamalısınız.
 • Karın germe operasyonu geçirdiğinizde, 1 hafta süresince yatakta istirahat etmeniz, 2-3 hafta kadar dinlenmeniz ve çok fazla sosyal faaliyette bulunmamanız gerekir.
 • Operasyonların ardından genel olarak hastaların beslenmesine dikkat etmesi gerekir.
 • Belirli bir süre mutlaka ağır kaldırılmaması ve yoğun aktivitelerden kaçınılması gerekir.
 • Hastaların hem operasyonlardan önce hem de sonra kan sulandırıcı etkiye sahip ilaç ve besinleri tüketmemesi gerekir.
 • Operasyonların hemen ardından şişlik, ödem ve morluk gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bunların tamamen geçici olduğunu bilmeniz gerekir.
 • Hangi operasyonları tercih ederseniz edin, birkaç gün bebeğinize sizin bakmamanız önerilir. Çünkü her işlemin kendi içinde bazı önemli noktaları vardır. Bu süreçte dinlenmeniz çok daha iyi olacaktır.

Annelik estetiği sonrasında, operasyonların etkisi hemen görülmeyebilir. Yapılan operasyonlara göre etkiler yavaş yavaş ortaya çıkacaktır. Bu yüzden bu süreçte dikkatli ve sabırlı olmanız gerekir. Ayrıca düzenli olarak doktor kontrollerine gitmeniz ve tedavilerinize devam etmeniz gerekir. Böylece yapılan işlemlerin çok daha etkili ve başarılı sonuçlar doğurduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Ayrıca doktorunuzdan süreçle ilgili mutlaka gerekli bilgileri almalı ve aklınıza takılan soruların cevabını almalısınız.

Annelik Estetiği Fiyatları

Annelik estetiği fiyatları uygulanacak olan yöntemlerin türüne göre değişir. Hangi tedavi yöntemleri tercih edilecekse ona göre fiyatlandırma yapılır. Vücudunuzdaki deformelerin boyutuna göre uygun tedavi yöntemleri uygulanacak ve ona göre fiyatlandırma verilecektir. Ne kadar ücret ödemeniz gerektiği konusunda bilgi almak için doktorunuzla görüşmeniz çok daha iyi olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Annelik Estetiği ne zaman yapılmalı?

Annelik estetiği operasyonu kapsamında uygulanan işlemler için, doğumdan sonra en az 6 ay gibi bir süre beklenilmesi gerekir. Başvurduğunuz tüm doktorlar ve klinikler bu konuda dikkatli olacaktır.

Annelik estetiği kaç saat sürer?

Annelik estetiği kapsamında yapılan operasyonlara göre ne kadar süreceği değişir. Birçok farklı operasyon aynı anda yapılabildiği için operasyonların süresi de ona göre değişir. Tüm bunlar düşünüldüğünde operasyonlar ortalama 3 ila 5 saat arasında sürecektir.

Annelik estetiği sonrası oluşan izler kalıcı mı?

Annelik estetiği sırasında uygulanan operasyonlar sonucunda oluşan izler kalıcıdır. Ancak bu izler hem rahatsız edici boyutta değildir hem de gün geçtikçe soluk hale gelir. Operasyonun ardından 3 hafta kadar sonra izlerin silinmesi için silikon örtüler ve jeller kullanılır. Ortalama 3 ay ile 1 yıl arasında bu ürünlerin kullanılması gerekir. Bu yapıldığında iz görünümü büyük oranda düzelecektir.

Annelik estetiği sonrası tekrar hamile kalmak mümkün mü?

Annelik estetiği operasyonları kapsamında uygulanan karın germe işlemi sonrası hamile kalınabilir mi sorusu sıklıkla sorulur. Bu kapsamda uygulanan estetik operasyonların ardından çok rahat bir şekilde hamile kalınabileceğini söyleyebiliriz. Tabi operasyonlardan sonra hamile kalınması durumunda tekrar deformeler olacağı unutulmamalıdır.