Bişektomi Yanak Estetiği

Bişektomi Yanak Estetiği

Bişektomi yanak estetiği Hollywood film yıldızlarından ilham alınarak yapılan, daha kemikli ve ince bir yüz yapısına sahip olmak isteyen kişilerin tercih ettiği bir operasyondur. Bişektomi sayesinde kişilerin elmacık kemikleri daha fazla ortaya çıkar ve bu da daha çekici bir yüz görünümüne sahip olunmasını sağlar. Kişilerde yapısal olarak veya da kilo alma sonucunda dolgun bir yanak görüntüsü oluşur. Bu dolgun yanak görüntüsü, kişilerin olduğundan kilolu ve az çekici görünmesine neden olur. Daha ince bir yanağa kavuşmak isteyenler için uygulanan cerrahi yöntemler arasında bişektomi öne çıkar.

Bişektomi Nedir?

Bişektomi nedir ve nasıl uygulanır konusu, son yıllarda en çok merak edilen estetik işlemlerden biridir. Daha ince bir yanak ve belirgin elmacık kemikleri, herkesin isteyeceği estetik bir görünümdür. Bişektomi ile birlikte yanak bölgesindeki fazla yağ tabakası alınır ve daha orantılı bir yüz                                                                                                                                            elde edilir. Yanak bölgesi incelen hastalar daha çekici ve güzel bir görünüme sahip olur. Ayrıca bişektomi sayesinde daha maskülen bir görünüme sahip olmakta mümkündür. Bu operasyon sonucunda elde edilen görüntü Hollywood yıldızlarını andırdığı için Hollywood yanağı estetiği ismi de verilir.

Neden Yanak Estetiği Yapılır?

Yanak estetiği genel olarak daha ince ve çekici bir yüz yapısına sahip olmak isteyen kişilerin tercih ettiği bir tedavi yöntemidir. Yanak bölgesinin fazla yağdan oluşması, kişilerin kare ve daha kilolu bir yüz yapısına sahip olmasına neden olur. Bazı kişiler, kilolu olmasa bile yüzleri yuvarlak ve kare olduğu için olduklarından daha kilolu görünebilir. Birçok kişi artık daha ince yüz görünümüne sahip olmak için bişektomi operasyonu geçirmektedir. Böylece hem daha ince bir yüz yapısına sahip olmakta hem de elmacık kemikleri daha belirgin görünmektedir.

Kimler Bişektomi Yaptırabilir?

Yanak yağı aldırma operasyonu genel olarak zararsız ve risksiz bir operasyon olduğu için pek çok kişi tarafından tercih edilir. Genel olarak bu operasyonu;

  • Yanak bölgesindeki yağ miktarı fazla olan ve bundan dolayı da yüz hatları belli olmayan kişiler
  • Yüzü kilolu ve kare görünen kişiler
  • Kalın yüz hatlarına sahip olan kişiler
  • Daha maskülen ve çekici bir görünüme sahip olmak isteyenler

Bişektomi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bişektomi ameliyatı sırasında hastanın yanak içine 1 cm’lik bir kesi açılır ve bu kesi yardımı ile bölgede yer alan yağ dokusuna ulaşılır. Bölgede yer alan yağ dokusunun %40-50’si operasyon sırasında alınır. Daha sonra yanak içinde kalacak küçük dikişler atılır. Operasyondan sonra bu dikişlerin alınmasına gerek olmaz. Oldukça basit ve hızlı olan bu operasyon sırasında genel olarak lokal anestezi uygulanır.

Bişektomi Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bişektomi öncesi hastaların dikkat etmesi gereken en önemli detay sigara ve alkoldür. Bu süreçte en az bir hafta sigara ve alkol tüketiminin bırakılması önerilir. Böylece hem operasyon daha başarılı geçecek hem de iyileşme süreci hızlanacaktır. Ayrıca her cerrahi müdahale de olduğu gibi kan sulandırıcı etkiye sahip ilaçların kullanımının da bırakılması gerekir.

Bişektomi Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bişektomi sonrası da aynı şekilde hastaların dikkat etmesi ve genel olarak özen göstermesi gerekir. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken unsurlar şöyledir;

  • Hastaların ilk günlerde katı gıda tüketmemesi gerekir.
  • Operasyon sonrasında 3 gün boyunca ağız gargarası yapılması gerekir.
  • Operasyonun ardından uygulanan dikişler kendiliğinden eriyecektir.
  • Yanak estetiği sonrasında bölgede şişlik olabilir. Bu şişlikler ve ödem de 2-3 hafta sonra inecektir.

Bişektomi Yanak Estetiği Riskli Mi?

Bişektomi yaptıranlar genel olarak yapılan işlemden ve elde edilen sonuçlardan memnundur. Operasyonun yan etkisi veya da riskleri ancak doktorun uzmanlığına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Genel olarak basit bir işlem olsa da yanlış bir doktor ve klinik ortamında yapılan uygulama sonrasında bazı komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bu riskler ve komplikasyonlar arasında kanama ve yanak bölgesinde doku travması olabilir.

Bişektomi Fiyatları

Bişektomi fiyatları hastaların yüzüne uygulanacak olan diğer operasyonlara ve genel olarak ne kadar miktar yağ çıkarılması gerektiğine göre değişir. Bu tip estetik operasyonlarda fiyatı belirleyen en önemli etken hastanın durumudur. Bu yüzden de ancak muayene sonrasında hastaya net fiyat bilgisi verilebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Erkekler de Bişektomi Ameliyatı Yaptırabilirler Mi?

Daha çok kadınlar bişektomi operasyonuna başvuruyor gibi düşünülse de aslında bu operasyon erkekler için de uygundur. Hatta son yıllarda birçok erkek, bişektomi yanak estetiği için başvurmaktadır. Erkeklere uygulanan bişektomi işlemlerinde yanak bölgelerinde daha az yağ dokusu olduğu için daha az yağ çıkarılır.

Bişektomi Ameliyatı Ne Kadar Sürer? Bişektomi Ağrılı Bir Operasyon Mudur?

Bişektomi son derece kolay ve ağrısız bir işlemdir. Ortalama 45 dakika süren bu operasyonun ardından hasta hemen gündelik yaşamına geri döner. İşlem sırasında hastalara tercihe göre genel veya da lokal anestezi uygulanır.

Bişektomi Ameliyatında Yaş Sınırı Var Mıdır?

Bişektomi operasyonu için yaş sınırı 18’dir. Ancak yüzün oturması ve hastaların bu operasyon için daha uygun hale gelmesi için 20-25 yaş arasının beklenilmesi çok daha iyi olacaktır. Bu yaşlardan sonra yanak bölgesindeki yağ dokuları yerine oturacak ve kalıcı hale gelecektir.

Bişektomi Yanak Estetiğinde Anestezi Uygulanır Mı?

Bişektomi yanak estetiğinde genel olarak lokal veya da sedasyon anestezi uygulanır. Genel anestezi gerektiren bir işlem değildir. Bazı hastalar tedirgin veya da rahatsız olduğu için yalnızca genel anestezi uygulanabilir.