DHI Saç Ekimi

DHI Saç Ekimi

DHI saç ekimi saç ekim yöntemleri arasında son yıllarda en çok tercih edilen ve pek çok kişinin tercih ettiği önemli bir işlemdir. Özel cihazların kullanılması ile uygulanan bu yöntem, günümüzde kullanılan en gelişmiş saç ekim yöntemlerinden de biridir. Direct Hair Implantation açılımına sahip bu yöntem, Türkçe ’ye “doğrudan saç ekimi” olarak çevrilir. Bu yöntemin tercih edilmesinde en önemli etmenlerden biri, kesi açılmasına gerek olmadan saç ekimi yapılabiliyor olmasıdır.

DHI Saç Ekimi Nedir?

DHI saç ekimi nedir ve neden son yıllarda bu kadar tercih edilmeye başlamıştır birlikte inceleyelim. Doğrudan saç ekimi anlamına gelen bu işlem, sırasında diğer yöntemlerde olduğu gibi kesi yapılmasına gerek yoktur. Yani diğer yöntemlerde üç aşamalı olarak saç ekimi yapılırken, DHI yönteminde ise sadece iki aşamalı olarak saç ekimi yapılır. DHI yönteminde greftlerin toplanması ve ekimi olmak üzere iki aşama bulunur. Bunun için de implanter pen adı verilen özel bir cihaz kullanılır.

DHI yönteminde implanter pen cihazına alınan greftler, direkt olarak saç köklerine ekilir. DHI yönteminde ayrıca kanal açma işlemine de gerek yoktur. Bu sayede de iyleşme süreci çok daha hızlıdır. Ayrıca özellikle estetik ve doğal bir görünüm yakalamak isteyen kişiler için oldukça etkili bir yöntemdir.

DHI Saç Ekimi Yapılabilecek Kişiler Kimlerdir?

DHI saç ekim işleminin kimler için uygun olduğuna, yapılan kapsamlı bir muayenenin ardından karar verilir. Saç ekimi yaptırmaya karar verdiğinizde bu sebeple mutlaka tecrübeli ve uzman bir doktor bulmanız ve muayene olmanız gerekir. Bu noktada dikkat edilen unsurlar şöyledir;

  • Saç kökü derinliğiniz, son derece önemli bir detaydır. Saç derinliğinize ve saç kalınlığınıza göre DHI yönteminin sizlere uygun olup olmadığına karar verilir.
  • Genel sağlık durumunuzun da ayrıca işlem için uygun olması gerekir.
  • 18 yaşından büyük olan kişiler için ancak bu işlem uygundur.

Yukarıda belirtilen kişilerin yanı sıra Aids, Hepatit C, Liken ve Psödopelade gibi hastalıklara sahip kişiler için bu yöntem uygun değildir. Genel olarak kronik hastalığı olan kişiler için de yöntemin uygun olmayacağını belirtmemiz gerekir. Tabi buna yine doktorunuz gerekli muayeneyi yaptıktan sonra karar verecektir.

DHI Saç Ekimi İşlem Süresi Ne Kadardır?

DHI saç ekimi işlem süresi her saç ekim işleminde olduğu gibi ekim yapılacak olan bölgenin genişliğine göre değişecektir. Ne kadar greft kullanılacağına, ekim işlemini yapacak olan doktorun uzmanlığına, saç ekimi yapılacak olan bölgenin büyüklüğüne ve saç derisinin yapısına göre işlemin süresi belirlenecektir. Tüm bu unsurlar dikkate alındığında tek bir seansta yapılacak olan DHI işlemi ortalama 6 ila 9 saat sürecektir.

DHI Saç Ekimi Yöntemi Aşamaları Nelerdir?

DHI saç ekimi aşamaları işlemi yaptırmak isteyen kişilerin mutlaka bilmesi gereken konulardır. İşlemin hem uygulanması hem de uygulama aşamaları sırasıyla şöyledir;

  • Öncelikle hastaya lokal anestezi uygulanır. Böylece herhangi bir acı hissetmesi engellenir.
  • Lokal anestezinin etkisini göstermesi ile birlikte ilk olarak greftler toplanır.
  • Greft toplama işlemi sırasında, bu yönteme özel olarak geliştirilen cihazlar kullanılır.
  • Cihaz içine alınan greftler daha sonrasında önceden belirlenen bölgelere direkt olarak ekilir.

Sıkça Sorulan Sorular

DHI Saç Ekimi Yöntemi ile FUE Yöntemi Arasındaki Farklar Nelerdir?

DHI saç ekimi ve FUE yöntemi arasında kararsız kalan hastalar için bu iki yöntem arasındaki farklardan bahsetmek istiyoruz. Bu farklar;

  • DHI saç ekim yöntemi iki aşamalı bir yöntem iken FUE yöntemi ise üç aşamalı bir yöntemdir.
  • DHI yönteminde tek seansta 2500 greft kullanılırken, FUE yönteminde ise 4500 greft yapılabilir. Bu sebeple DHI yöntemi, FUE yönteminden daha uzun süren bir işlemdir.
  • DHI yönteminde tıraşlamaya gerek olmadığı için çoğu zaman tercih edilmektedir.

DHI Saç Ekimi Yönteminin Avantajları Nelerdir?

DHI saç ekim yönteminde en önemli avantajlardan biri, tıraş zorunluluğunun olmamasıdır. Bu da kişilerin estetik açısından herhangi bir sorun olmaz. DHI yönteminde ayrıca en doğru açı belirlendiği için, oldukça doğal ve güzel bir görünüm yakalanır.

DHI Saç Ekimi İyileşme Süresi Ne Kadar?

DHI saç ekim yöntemlerinde tıraşlama işlemi olmadığı için diğer yöntemlere göre iyileşme süreci daha kısadır. Hastalar aynı gün hastaneden taburcu olurken, hastanın iyileşme süreci ise ortalama 2 gün sürmektedir. Tabi bu sürenin kişiden kişiye değiştiğini ve 2 haftaya kadar da uzayabildiğini söyleyebiliriz. Saç ekim işlemlerinde tam olarak iyileşme ve saç köklerinin sağlamlaşması ise 1 yılı bulabilir.