Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma işlemi bir tür kozmetik diş tedavisidir ve kişilerin dişlerinde meydana gelen sararmaları gidermek amacıyla uygulanır. Bu uygulamalar sayesinde dişlerde hem daha temiz hem de daha güzel bir görünüm sağlanır. Dişlerdeki renk bozulmalarının giderilmesi ile birlikte estetik olarak çok daha etkileyici bir görünüm sağlanır. Dişlerde birçok sebepten dolayı sararma meydana gelir ve bu sararmalar da dişlerin görünüm olarak kötü görünmesini sağlar. Bunun düzeltilmesi için de başvurulması gereken tedavi diş beyazlatmadır.

Diş Beyazlatma Nedir?

Diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır konusu, her zaman merak edilen detaylar arasında yer alır. Estetik diş görünümüne sahip olmak isteyen kişilere sunulan bu tedavi seçeneğinde dişlerin yüzeyinde oluşan organik ve inorganik maddelerden temizlenmesi sağlanır. Bu temizleme işlemi ile birlikte kişilerin dişlerinde hem temizleme hem de beyazlama sağlanır. İşlem sırasında özel olarak hazırlanan bir jel, diş yüzeyine uygulanır ve daha sonrasında verilen lazerle birlikte diş beyazlatma sağlanır.

Diş beyazlatma işleminde redüksiyon-oksidasyon tepkimesi sağlanır ve oksijen açığa çıkar. Bu işlem sonucunda diş üzerinde oluşan renklenme ile beyaz rengi yer değiştirmektedir. Tüm bunların sonucunda da dişlerin beyazlaması sağlanır.

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş beyazlatma yöntemleri olarak tercih edebileceğiniz birkaç yöntem vardır. Bunlar;

 • Ev tipi beyazlatma işlemi doktorunuzun sizlere önerdiği diş beyazlatma işlemlerinin klinik ortamda değil de evde yapıldığı bir tedavi seçeneğidir. Yine aynı şekilde zararsız ve etkili bir işlemdir. Ancak ofis tipi diş beyazlatma yöntemlerine göre daha geç sonuç verir.
 • Ofis tipi beyazlatma işlemi ise klinik ortamında, diş hekimleri tarafından yapılan profesyonel diş beyazlatma işlemidir. Son derece başarılı ve etkili bir işlem olması sebebiyle çok tercih edilir.

Diş beyazlatma yöntemleri arasından hangisini tercih edeceğinizi ve nasıl uygulama yapabileceğinizi öğrenmek için doktorunuzla görüşebilir ve muayene olabilirsiniz.

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Diş beyazlatma nasıl yapılır merak edenler için bilgi vermek istiyoruz. Öncelikle ev tipi veya da ofis tipi beyazlatma türlerinden hangisinin tercih edildiği önemlidir. Ofis tipi beyazlatma işlemlerinde hem süreç daha kısa hem de daha yüksek etki vardır. Diş beyazlatma işlemi öncesinde gerekli hazırlıklar yapılır. Daha sonrasında diş yüzeyine sürülen beyazlatma ajanları ile işleme başlanır.

Diş üzerine sürülen beyazlatma ajanları, dişin üzerinde ortalama 15-20 dakika kadar bekler. Daha sonra kullanılan bol suyla birlikte bu beyazlatma ajanlarının uzaklaştırılması sağlanır.

Diş Beyazlatma Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş beyazlatma öncesi hastaların operasyona hazırlanması ve bu işlem için uygun bir klinik bulması gerekir. Her ne kadar zor bir uygulama olmasa da yine de yeterli sürenin ayrılması ve iyi bir klinik bulunması gerekir. Aksi durumda yani yeterince iyi bir klinik bulunmadığında, dişler üzerinde çok daha ciddi komplikasyonlar görülebilir.

Diş Beyazlatma Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş beyazlatma sonrası hastalardan bazı önemli noktalara dikkat etmesi istenir. Dikkat edilmesi gereken bu noktalar;

 • Beyazlatma işlemi sonrasında dişlerde bir süre hassasiyet gelişir. Bu süreci atlatmak ve sorun yaşamamak için ağrı kesici alabilirsiniz.
 • İşlemden sonraki 24 saat hassasiyeti daha fazla artırabileceği için soğuk ve sıcak besinler tüketilmemelidir.
 • Ayrıca 24 saat süresince asitli yiyecek ve içeceklerin tüketilmemesi önerilir. Aksi durumda dişlerdeki hassasiyet artacaktır.
 • Dişlerinizi aynı şekilde günde en az 2 kez fırçalamaya özen göstermeniz gerekir.
 • İşlemden sonraki 24 saat ayrıca dişlerde renklenmeye neden olabilecek çay, kahve, şarap, çikolata, salça ve meyve gibi besinleri tüketmemeniz gerekir.
 • Tütün ve tütün ürünleri işlem yapılan dişler üzerinde olumsuz etki yaratacağı için bir süre tüketilmemesi önerilir.

Diş Beyazlatma Zararlı MI?

Diş beyazlatma zararlı mı ya da işlem sorasında dişlerimde herhangi bir sorun olur mu sorusu çok sorulur. Bunun nedeni de yine diş beyazlatma işlemleri hakkında yeterli bilginin olmamasıdır. Öncelikle diş beyazlatma işleminde tercih edilen yönteme bağlı olarak bazı hassasiyetler olabilir. Bunlar tamamen geçicidir. Yaşanabilecek hassasiyetler ve komplikasyonlar şöyledir;

 • Diş beyazlatma sonrasında dişlerde görülen en önemli yan etki diş hassasiyetidir. Buna göre özellikle soğuk ve sıcak şeyler tüketirken bir süre sıkıntı yaşayabilirsiniz.
 • Diş beyazlatma ile birlikte ayrıca diş etlerinde de hassasiyet gelişir.
 • Diğer diş tedavileri ile uyumsuz bir görünüm ortaya çıkabilir.

Diş Beyazlatma Fiyatları

Diş beyazlatma fiyatları dişlerde meydana gelen renk değişimlerinin oranına ve kaç seans uygulama yapılacağına göre değişir. Her tedavide olduğu gibi net fiyat bilgisi almak için muayene olmanız ve doktorunuzla görüşmeniz çok daha iyi olacaktır. Böylece dişlerdeki deformelere göre nasıl bir işlem yapılacağını da fiyat bilgisini de alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Diş beyazlatma (Bleaching) işlemini hangi bölüm yapar?

Diş beyazlatma işlemi diş hekimleri tarafından, klinik ortamda yapılır. Profesyonel diş beyazlatma işlemleri için hastaların randevu alması gerekir.

İç beyazlatma nedir?

İç beyazlatma uygulaması, canlılığını yitiren ve daha öncesinde genelde bir travmaya maruz kalmış ya da kanal tedavisi sonrası dişlerde meydana gelen sararmaların giderilmesi için uygulanır. İşlem sırasında dişlerde yer alan pulpa odalarına hidrojen peroksitin yerleştirilmesi şeklinde tedavi uygulanır.

Diş beyazlatmada başarı oranı nedir?

Diş beyazlatma işlemlerinde başarı oranı, dişlerde renk değişimlerinin nedenlerine ve beyazlatma işlemlerinin uygulama süresine göre değişir.