FUE Saç Ekimi Aşamaları

FUE Saç Ekimi Aşamaları

FUE saç ekimi aşamaları genel olarak eksiksiz olarak ve sırasıyla tamamlanmalıdır. Bu alanda uzman kişilerle çalıştığınızda zaten doğru sıralama ve dikkatli bir şekilde tüm aşamalar tamamlanacaktır. Saç ekimi yaptırmaya karar verdiğinizde, genel muayenelerinizin ardından tüm bu aşamalara geçilir ve çok etkili bir saç ekim işlemine başlanır. Saç ekimi sırasında atlanmaması gereken aşamalar neler birlikte inceleyelim.

FUE Saç Ekimi Aşamaları Nelerdir?

FUE saç ekim aşamaları bu tedavinin başarılı ve sorunsuz olmasını sağlayan önemli adımlardır. Genel olarak bu aşamalar 6 evreden oluşur. Bu aşamalar neler merak edenler için, her bir aşama hakkında detaylı bilgi vermek istiyoruz.

Hazırlık Aşaması

Saç ekimine başlanmadan önce kişilerin saç ekimi için uygun olup olmadığının incelenmesi için hazırlık aşaması yapılır. Bu süreçte özellikle hastaların neden saç dökülme sorunu yaşadığı, saç ekimi için uygun olup olmadığı, hangi yöntemin tercih edilmesi gerektiği gibi konulara karar verilir. Bunlar için de aşağıdaki işlemler yapılır;

  • Saç analizi
  • Kan testi
  • Diğer saç ekim hazırlık aşamaları

Planlama Aşaması

Saç ekim merkezlerine göre en önemli aşamalardan biri kesinlikle planlama aşamasıdır. Bu süreçte fiziksel muayene edilir ve buna göre ne kadar bir alana ekim yapılacağı, girft sayısı vesaire belirlenir. Planlama aşamasında dikkatli bir şekilde saçın tıraşlanması ve ön saç çizgisinin belirlenmesi sağlanır.

Lokal Anestezi Aşaması

Genel muayeneler yapıldıktan ve hastaya hem nasıl bir işlem yapılacağına hem de planlama sürecine karar verildikten sonra, artık hastanın işleme hazırlanması gerekir. Hastanın işleme hazırlanması için de lokal anestezi uygulanır. Hastaların işlem sırasında herhangi bir acı hissetmemesi için lokal anestezi uygulanır. Böylece son derece rahat ve konforlu bir şekilde saç ekimi yapılır.

Greftlerin Toplanması Aşaması

Lokal anestezinin etkisini göstermesi ile birlikte artık saç ekimi için kullanılacak olan greftlerin toplanması gerekir. Greftler toplanmadan önce, o bölgeye salin sıvısı olarak ifade edilen bir sıvı uygulanır. Böylece donör bölgesinden daha rahat bir şekilde greftlerin toplanması sağlanır.

Greft toplama işlemi sonrasında, bir sonraki aşama olan kanalların açılması için saç derisi dinlenmeye bırakılır. Bu süreçte bölgeye pansuman yapılır ve bandaj yardımı ile kapatılır.

Kanalların Açılması

Saç ekimi kanalların açılması aşaması en önemli aşamalardan bir diğeridir. Bu aşamada alınan greftlerin ekileceği bölgeler açılır. Bu noktada özellikle mutlaka saç kökleri ile aynı boyutlarda olmasına dikkat edilir. Bu işlem ortalama 3 saat sürmektedir. Eğer ön saç çizgisine kanal açılacak ise hem çok daha dikkatli hem de özenli olunması gerekir. Bu aşamalarda yapılan hatalar, işlemin doğal olmasını olumsuz etkileyecektir.

Saç Köklerinin Ekilmesi

Saç ekimi hangi aşamada yapılır merak edenler için tam olarak bu aşamada yapıldığını söyleyebiliriz. Alınan greftler, açılan kanallara bu aşamada ekilir. Başka bir ifadeyle, bu aşamada saç kökleri açılan kanallara aktarılır. Doğal bir görünüm yakalanması için özellikle tek, çift veya da çoklu olarak greft aktarımı yapılır. Ayrıca kök kaybı yaşanmaması için de açılan bölgelerin açık bırakılmasına dikkat edilir.

FUE Saç Ekimi Sonrası Aşama

Saç ekimi tamamlandıktan sonra süreç bitti gibi düşünülebilir. Ancak sonraki aşamalarda çok daha dikkatli olunması gerekir. Saç ekim işlemi sonrasında tüm bölgenin 3 gün süresince korunması gerekir. FUE saç ekimi sonrası aşamalar için ayrıca yine doktor kontrolünde olunması ve özellikle saçların ilk yıkama aşamasının doktor tarafından yapılması son derece önemlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kabuk dökme kaçıncı gün?

Saç ekim işlemi sonrasında iyileşme aşamasında karşımıza çıkan kabuk dökme süreci, işlemden ortalama 9-10 gün sonra yaşanır. Kabuk dökme sonrasında hastalar normal hayatlarına çok daha rahat döner.

FUE saç ekimi aşamaları neden önemlidir?

FUE saç ekimi işlemleri yapılırken takip edilmesi gereken aşamalar çok önemlidir. Her bir aşama bir sonraki işlemin ne kadar başarılı olacağını belirler. Bu sebeple herhangi bir aşamada yapılacak olan hatalar, diğer aşamaları da olumsuz etkiler.

FUE saç ekim aşamaları kim tarafından takip edilir?

FUE saç ekim aşamaları, bu konuda destek aldığınız uzman doktor ve ekibi tarafından takip edilir. Her bir aşamayı dikkatli bir şekilde takip eder ve sizler için bu aşamaları etkili bir şekilde gerçekleştirebilirler.