Göz Kapağı Estetiği ( Blefaroplasti )

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Göz kapağı estetiği yeterince gergin ve kalkık olmayan göz kapaklarının toparlanması için tercih edilir. Göz kapaklarında meydana gelen sarkmalar ve deformeler, kişinin olduğundan daha yaşlı ve yorgun görünmesine neden olur. Gergin ve kalkık göz kapakları her zaman daha çekici ve daha genç bir görünüm sağlar. Göz kapaklarında meydana gelen deformelerin giderilmesine yönelik yapılan estetik müdahalelere blefaroplasti ismi verilir.

Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Göz kapağı estetiği nedir ve nasıl uygulanır konusu son yıllarda daha fazla merak edilmeye ve hastalar tarafından araştırılmaya başlamıştır. Son yıllarda güzellik algısının giderek değişmesi ile birlikte artık göz çevresi çok daha önemli hale gelmiştir. Göz çevresinde yapısal olarak veya da yaşlanmaya bağlı olarak sarkmalar ve deformeler görülebilir. Bunların giderilmesi ile kişilerin daha genç görünmesi mümkün olur.

Göz kapağı estetiği kişilerin göz çevresinde meydana gelen sarkmaların ve fazla derinin alınması işlemleridir. Yapılan estetik müdahalelerle birlikte kişilerin hem göz çevresindeki fazla deri alınır hem de kas dokusu çıkarılarak göz çevresi çok daha gergin ve güzel bir görünüme sahip olur. Operasyon sayesinde ayrıca göz çevresindeki torbalanma sorunu da büyük ölçüde düzeltilir.

Kimler Blefaroplasti Yaptırabilir?

Blefaroplasti sıklıkla 35 yaş ve üzeri hastalar tarafından tercih edilse de aslında 18 yaşından büyük herkesin tercih edebileceği bir operasyondur. Hastaların operasyonu engelleyecek bir sağlık problemi olmaması, hamile olmaması ve emzirmiyor olması gerekir. Bu tip koşulları karşılayan ve operasyon öncesinde yapılan fiziksel muayene de sorun görülmeyen kişiler ameliyat olabilir. Göz çevrenizde sorun varsa ve yaşınız gençse de bu tip operasyonlara başvurabilir ve göz çevrenizin daha sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göz kapağı ameliyatı yapılmak istendiğinde işleme geçmeden önce hastaların göz çevresinde işlem yapılacak alanlar belirlenir ve çizim yapılır. Daha sonrasında belirlenen kısımlardan kesiler oluşturulur. Üst göz kapağında ve alt göz kapak bölgesinde de aynı şekilde kesiler oluşturulur. Oluşturulan kesiler yardımı ile bölgedeki fazla deri, yağ ve kas dokuları alınır. Daha sonrasın dikiş atılarak operasyon tamamlanır. Günümüzde bu tip operasyonlarda artık kendiliğinden eriyen ipler kullanılabildiği için dikiş alınmasına vesaire de gerek olmaz.

Göz Kapağı Estetiği Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göz kapağı esteti öncesi hastaların dikkat etmesi gereken birkaç nokta vardır. Bunlar;

  • Operasyon sırasında kanama durumuna karşın aspirin ve benzeri ilaçların kullanımının bırakılması gerekir.
  • Yaraların iyileşmesini engellediği için sigara ve alkol kullanımının da bir süreliğine bırakılması gerekir.
  • Beklenmedik durumlara neden olduğu için ayrıca bitkisel takviye ürünlerinin de bırakılması gerekir.

Göz Kapağı Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göz kapağı estetiği sonrası ise süreç biraz daha dikkat gerektirir. Hem hızlı iyileşme hem de enfeksiyon gibi sorunların olmaması için hastaların çok dikkatli olması gerekir. Bu süreçte dikkat edilmesi gerekenler şöyledir;

  • Göz çevresinde operasyondan sonraki ilk 3 gün kızarıklık ve şişlik meydana gelir. Bunlar ortalama 1 hafta içinde yavaş yavaş kaybolacaktır.
  • Operasyon sonrasında bölgeye soğuk uygulama yapmak kızarıklığı, şişliği ve morluğu giderecektir.
  • Eriyen ipler kullanılmadıysa 2 hafta sonra dikişler alınacaktır.
  • Operasyondan ortalama 1 ay sonra izler tamamen gidecektir.
  • Hastalar işlemden 3 gün sonra işlerine ve normal hayatlarına geri dönecektir.

Göz Kapağı Estetiği Riskli Mi?

Göz kapağı estetiği riskli mi sorusu sıklıkla sorulan ve merak edilen konulardır. Birçok hasta göz çevresi için bu operasyonları istemekte ancak biraz korkmaktadır. Operasyon sonrası oluşan en önemli komplikasyonlar morluklar ve şişliklerdir. Bunlar da kısa sürede düzelecektir. Tabi bu işlemin bir uzman doktor tarafından, klinik ortamında yapılması gerektiğini hatırlatmamız gerekir. Ancak bu şekilde operasyonlar sorunsuz ve etkili bir şekilde tamamlanacaktır.

Göz Kapağı Estetiği Fiyatları

Göz kapağı estetiği fiyatları kişilerin göz çevresinde yapılabilecek işlemlere göre belirlenir. Bazı hastaların göz çevresi çok fazla problemlidir ve bu durumda da daha fazla işlem yapılması gerekir. Uzman doktorun ne kadar detaylı ve uzun süre çalışması gereken bir göz çevresi varsa operasyonun fiyatı da ona göre değişir.

Sıkça Sorulan Sorular

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) kaç yaşında yapılır?

Göz kapağı estetiği operasyonları sıklıkla 35 yaş ve üzeri hastaların tercih ettiği bir yöntemdir. Belirli bir yaştan sonra göz çevresinde daha fazla deforme ve sarkma meydana gelir. Bunların düzeltilmesi için de cerrahi müdahaleye gerek duyulur. Nadir olarak göz çevresi kalıtsal olarak problemli olan kişiler daha genç yaşlarda da bu operasyonu geçirebilir.

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) kalıcı mıdır?

Göz kapağı estetiği ile birlikte kişilerin göz kapaklarında fazla deri, yağ ve kas dokuları alınır. Diğer göz çevresi estetik operasyonlarına oranla blefaroplasti kalıcı bir işlemdir. Ortalama 10-15 yıl gibi bir süre göz çevresinde kalıcı etki sağlar. Yaşlanma devam ettiği sürece ne göz kapağı estetiği ne de diğer estetik cerrahi işlemlerinin hiçbiri kalıcı değildir.

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) ameliyatından kaç gün sonra duş alınır?

Göz kapağı estetiği sonrasında hastaların normal hayatlarına dönüşleri belirli bir süre alabilir. Özellikle duş gibi konularda hastaların birkaç gün dikkatli olması gerekir. Operasyondan 3 gün sonra hastalar artık duş alabilir. Ancak çok sıcak su tercih edilmemelidir.