Karın Germe Ameliyatı

Karın Germe Ameliyatı

Karın germe ameliyatı zamanla veya da aşırı kilo verme durumunda gevşeyen ve sarkan karnın toparlanması için başvurulan bir estetik operasyondur. Karın ve göbek bölgesinde meydana gelen sarkmalar hem görsel olarak rahatsız edici hem de kişilerin gündelik yaşamında hayat kalitesini düşüren bir sorundur. Birçok kişi bu sorundan rahatsız olduğu için çeşitli yöntemler dener. Karın sarkmalarının giderilmesine yönelik uygulanan cerrahi müdahale de bu yöntemlerden en etkili ve faydalı olandır.

Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Karın germe ameliyatı nedir sorusu son yıllarda en çok merak edilen ve detayları öğrenilmek istenen konulardan biridir. Estetik cerrahi operasyonlar arasında yer alan karın germe işlemi, özellikle hamilelik ve aşırı kilo verme süreci sonunda uygulanan önemli ve etkili bir yöntemdir. Hamilelik dönemi sonrasında karın bölgesinde bulunan deri ve kaslar eski haline dönmez. Bu da karın bölgesinin deforme olmasına ve kötü görünmesine neden olur. Estetik olarak kötü görünen karın bölgesinin düzeltilmesi için cerrahi operasyon seçeneği sunulur.

Abdominoplasti olarak da ifade edilen bu yöntem sayesinde, karın bölgesinde yer alan fazla deri alınır ve kişilerin karın bölgesinde ciddi bir gerilme sağlanır. Karın germe işlemi sırasında ayrıca kişilerin karın bölgesinde yer alan fazla yağ alındığı için de dümdüz bir karın görüntüsüne ulaşmak mümkündür.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın germe operasyonu sırasında hastanın karın bölgesine sezaryen operasyonlarına benzer bir çizgi çizilir. Bu çizilen bölgeden sarkmaya ve çatlaklara neden olan fazla deri alınır. Sonrasında göbek deliğinin yukarı kısmında kalan derinin gerilmesi sağlanır. Eğer fazla deri ile birlikte aşırı yağlanma sorunu varsa, fazla yağ da alınır. Sonrasında estetik görünümü bozmayacak biçimde dikişler atılır ve operasyon tamamlanır.

Hastalara operasyon sırasında genel anestezi uygulanır ve bu sayede hastalar herhangi bir acı hissetmez. Kısa sürede tamamlanan cerrahi müdahale sonrasında hastalar dümdüz ve mükemmel görünen bir karına sahip olur. Hastalar iyi bir bakım ve iyileşme süreci sonrasında gündelik yaşamına kısa sürede geri döner.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karın germe ameliyatı sonrası hastaların kendine çok dikkat etmesi gereken bir süreçtir. Oluşabilecek risklerin ve komplikasyonların engellemesi için mutlaka gerekli önlemlerin alınması gerekir. Bu süreçte hastayı bekleyen durumlar ve dikkat edilmesi gereken noktalar şöyledir;

  • Yapılan operasyonun koşullarına göre değişiklik göstermekle birlikte hastaların 1-2 gün hastanede kalması gerekebilir.
  • Hastalar operasyon sonrasında ayrıca bir süre özel korseler giymek durumundadır. Ortalama 1 ay süresince bu korsenin giyilmesi önerilir.
  • Ameliyattan sonra ortalama 3-4 saat sonra hastalar ayağa kalkabilir ve yürüyebilir.
  • Karın germe ameliyatında hastanın karın bölgesine dikişler atılır. Bundan kaynaklı olarak bir süre bu bölgelerde ağrı olabilir.
  • Operasyondan 2-3 gün sonra ancak hastalar banyo yapabilir.
  • Cerrahi müdahaleden sonraki ilk 1 hafta henüz dikişler kaynamayacağı için ıkınma, hapşırma ve öksürme eylemlerden uzak durulması gerekir.
  • Mini karın germe operasyonlarında süreç çok daha hızlı ve rahat geçecektir.

Karın Germe Ameliyatı Riskleri

Karın germe operasyonlarının riskli olduğunu düşünen pek çok kişi Ameliyatsız karın germe operasyonlarına yönelir. Aslında karın germe işlemlerinde sanıldığı kadar yüksek riskler ve komplikasyonlar yoktur. Bu operasyonlarda ortaya çıkabilecek en önemli riskler ve komplikasyonlar kanama ve enfeksiyondur. Hastaların operasyonun ardından bu iki riske karşı dikkatli olması gerekir. Oluşabilecek risklerin azaltılması için mutlaka doktorunuzun tavsiyelerine uymalı, ilaçları kullanmalı ve riskli hareketlerden kaçınmalısınız. Karın germe ameliyatı olanlar genel olarak süreçten son derece memnun kalmakta ve tavsiye etmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları

Karın germe ameliyatı fiyatları hastaların karın bölgesindeki deforme durumuna göre belirlenir. Ne kadar yoğun bir deforme varsa ve ekstra olarak yağ alma gibi işlemler yapılacaksa, operasyonun ücreti de o kadar artacaktır. En doğru ve net fiyat bilgisi için iletişime geçmeniz çok daha iyi olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Karın germe ameliyatı kaç günde iyileşir?

Karın germe operasyonu sonrasında iyileşme süreci uygulanan yönteme ve hastanın durumuna göre değişir. Genel olarak bakıldığında 1-2 günde hastalarda iyileşme görülmektedir. Bu birkaç günü hastalar, hastanede geçirmektedir. Operasyonun ardından iyileşme sürecinin daha kolay hale gelmesi için ayrıca özel bir korse giyilmesi tavsiye edilir.

Karın germe ameliyatında sonra kaç kilo gider?

Karın germe operasyonlarında belirli oranlarda bir kilo kaybı yaşanır. Özellikle tedavi sürecine aktif olarak katılan ve doktorunun tavsiyelerine uyan hastalarda 30 kiloya kadar zayıflama görülür. Ayrıca hastaların bel çevresinde 4-6 bedene kadar da incelme sağlanır.

Karın germe dikişleri ne zaman iyileşir?

Karın germe operasyonlarında hem iç kısma hem de dış kısma dikiş atılır. Karın dışına atılan dikişler 7-10 gün içinde alınır. Karın içine atılan dikişler ise estetik dikiştir ve belirli bir süre sonra kendiliğinden erir. Bu da ortalama 2-3 ay sürecektir.

Karın germe ameliyatı sonrası spor ne zaman yapılmalı?

Karın germe operasyonu sonrasında hastaların belirli bir süre ağır kaldırmaması ve kendilerini yormaması gerekir. Ortalama 1 hafta sonra günlük yaşamlarına dönseler de 4-6 hafta süresince ağır şeyler kaldırmamaları gerekir. Ortalama 3 hafta sonrasında ise karın egzersizleri dışında spor hareketleri yapılabilir. 6 hafta sonrasında da artık tüm spor faaliyetleri yapılabilir.