Meme Asimetrisi Düzeltmesi

Meme Asimetrisi Düzeltmesi

Meme asimetrisi düzeltmesi genel olarak iki göğüs arasında asimetri sorunu olması halinde iki göğsün arasındaki eşitsizliğin giderilmesi ve göğüslerin estetik olarak güzel görünmesi sağlanır. Göğüsler arasındaki asimetrik bozukluklar olması durumunda, estetik açıdan hem kötü bir görünüm oluşur hem de hastaların gündelik yaşamında olumsuz bir görünüm meydana gelir. İki göğüs arasında meydana gelen asimetri sorunları ergenlik döneminde oluşabileceği gibi ilerleyen yaşlarda da ortaya çıkabilir. Ayrıca yaşanılan cerrahi operasyonlar sebebiyle de göğüs asimetrisinde bozulmalar olur.

Meme Asimetrisi Düzeltme Nedir?

Meme asimetrisi düzeltme nedir ve göğüsler üzerinde nasıl bir işlem yapılır merak edilen konuların başında gelir. Meme asimetrisi bir veya da her iki göğüste de oluşabilen asimetrik bozuklukların düzeltilmesine yönelik yapılan işlemlerdir. Kişilerin memesinde birçok sebepten kaynaklı olarak şekil bozuklukları görülebilir. Bu şekil bozukluklarının giderilmesi için de cerrahi operasyonlara ihtiyaç duyulur. Bu amaçla tek seferde birçok göğüs estetik operasyonu yapılabilir.

Meme Asimetrisi Düzeltme Ameliyatı

Meme asimetrisi düzeltme ameliyatı genel olarak göğüs asimetrisinin düzeltilmesi için yapılan cerrahi müdahaledir. Bu estetik operasyonlar kapsamında küçük olan göğüsler büyütülür, büyük olan göğüslerde küçültme yapılır, sarkıklık durumunda göğüs dikleştirmeye başvurulur. Yani aslında bir göğsün iyi görünmesi için gerekli cerrahi işlemlerin hepsi tek bir operasyonla yapılır. Bu operasyonların ardından kadınlar, iki göğsü arasındaki asimetrik sorunlardan kurtulur ve her iki göğsü de hem eşit hem de diğer fizyolojik kusurlardan düzeltilmiş olur.

Meme asimetrisi düzeltme operasyonlarında, hastalara hangi tedavi yöntemlerinin uygulanması gerektiğine karar verilir ve buna göre hastalar operasyona hazır hale getirilir. Bu operasyonlar tek bir göğse veya da her iki göğse uygulanabilir. Nasıl bir yol izleneceği tamamen hastanın göğüs yapısına bağlıdır.

Asimetrik Meme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Asimetrik meme ameliyatı yapılırken hastalara çoğunlukla genel anestezi verilir. Operasyonun ne kadar süreceği göğüs üzerinde yapılacak olan işlemlere bağlı olarak değişir. Bu süreçte göğüslerdeki probleme göre yapılacak olan işlemler şöyledir;

 • Hastanın göğüslerinden biri diğerinden küçük ise, küçük olan göğse protez meme silikonu takılır ve her iki göğsün eşitlenmesi sağlanır. Bu operasyonda genel olarak göğüslerin boyutundan memnun değil ise hastalar her iki göğse de uygun boyutlarda silikon takılabilir.
 • Hastaların göğsünde tam tersi bir göğüs fazla büyük diğer küçük ise bu defa da göğüs küçültme ameliyatı yapılır.
 • Meme asimetrisi düzeltme operasyonlarında küçültme ve büyütme ile birlikte sıklıkla dikleştirme operasyonu da yapılır. Bu operasyonla birlikte hastaların hem eşit hem de estetik olarak güzel görünen göğüslere sahip olması mümkün olur.

Asimetrik Meme Ameliyatları Nelerdir?

Asimetrik meme ameliyatları bir göğsün iyi görünmesine ve her iki göğsün eşitlenmesine yönelik yapılan işlemlerdir. Hastaların göğsündeki şekil bozukluklarına göre uygun operasyonlar seçilir ve bunlar uygulanır. Popüler olarak yapılan ameliyatlar şöyledir;

 • Meme büyütme ameliyatı
 • Meme küçültme ameliyatı
 • Meme dikleştirme ameliyatı

Yukarıda belirttiğimiz operasyonlardan yalnızca biri uygulanabilirken aynı zamanda birlikte kombine olarak da operasyon yapılabilir.

Asimetrik Meme Ameliyatı Sonrası

Asimetrik meme ameliyatı sonrası hastalar bazı önemli noktalara dikkat etmeli ve iyileşme sürecini bu şekilde daha sağlıklı geçirmelidir. İyileşme sürecinde hastaları bekleyen durumlar şöyledir;

 • Operasyon sonrasında hastaların enfeksiyon riski için antibiyotik kullanması gerekir.
 • Ameliyatın ardından oluşan ağrı durumunun giderilmesi için ağrı kesici kullanımı gerekebilir.
 • Hastalar çoğunlukla bir gece hastanede kalır ve kontrol altında tutulur.
 • Hastalar operasyondan birkaç gün sonra sorunsuz bir şekilde duş alabilir.
 • Operasyonun ardından bir süre hastaların sporcu sutyeni giymesi önerilir.
 • 4 hafta gibi bir süre sonra ödemler tamamen ineceği için hastalar da göğüslerinin nasıl göründüğünü o zaman çok daha iyi anlayacaktır.

Asimetrik Meme Ameliyatı Fiyatları

Meme asimetri düzeltme operasyonu olmak isteyen hastalar için ücret konusu önemli olacaktır. Bu tip operasyonlarda öncelikle hastalara hangi uygulamaların yapılacağına ve nasıl cerrahi müdahalelerin gerek olduğuna karar verilir. Sonrasında yapılacak olan işlemler de kendi arasında fiyatlandırmayı etkileyebilir. Genel olarak bakıldığında net fiyat bilgisi almak için hastaların muayene olması ve nasıl işlemler yapılacağına karar verilmesi gerekir.

Asimetrik meme ameliyatı fiyatları ve operasyonlar hakkında daha fazla bilgi almak için doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Meme Asimetrisi Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

Meme cerrahisi operasyonlarında eskiden hastaların göğsünde T şeklinde bir kesi açılırdı. Bu sebeple de göğüs bölgesinde rahatsız eden bir iz oluşurdu. Günümüzde gelişen teknikle birlikte artık hastaların göğüs bölgesinde I şeklinde bir kesi açılır ve bu da iz oluşumunu minimum seviyeye indirir.

Orantısız Memelerin Düzeltilmesine Kaç Yaşında Başlanır?

İki meme arasındaki orantısızlıklar genelde ergenlik dönemi ile birlikte başlar. Bu hastalarda meme oluşumu tamamlandıktan sonra düzeltme operasyonlarına da başlanır. Bu süre çoğunlukla 18 yaştır.

Memedeki Orantısızlık Ameliyat Sonrası Tekrar Eder mi?

Meme asimetrisi operasyonları tamamen kalıcı sonuç veren işlemlerdir. Bu süreçte yapılan operasyonlardan sonra, kolay kolay tekrar orantısızlık olması beklenmez. Sadece ilerleyen dönemlerde hamilelik ve aşırı kilo alı verme sonundan kaynaklı olarak az da olsa bozulma görülebilir.

Meme Asimetrisi Düzeltme Operasyonunda Göğüs Dikleştirme Yapılabilir Mi?

Meme asimetrisi düzeltme operasyonları kapsamında eğer gerekli görülürse veya da hastalar talep ederse göğüs dikleştirme de yapılabilir.