Meme Büyütme Ameliyatı

Meme Büyütme Ameliyatı

Meme büyütme ameliyatı göğüslerinin büyüklüğünden memnun olmayan ve sarkma meydana gelen kadınların tercih ettiği bir operasyondur. Dolgun ve hacimli göğüsler her zaman güzelliğin en önemli sembollerinden biri olmuştur. Günümüzde de halen bu durumun etkisi devam etmektedir. Kadınlar daha güzel ve çekici bir vücuda sahip olmak için, meme büyütme operasyonlarını tercih etmekte ve bunları uygulamaktadır.

Meme Büyütme Ameliyatı Nedir?

Meme büyütme ameliyatı nedir ve zor bir operasyon mudur sorusu, birçok kişi tarafından merak edilir. Öncelikle meme büyütme operasyonları, yeterince büyük olmayan veya da sarkma sorunu oluşan göğüslerin daha hacimli hale getirilmesi için uygulanan silikon uygulamasıdır. Buna göre yeterince dolgun olmayan göğüs bölgesine, açılan kesi yardımı ile protez silikonlar yerleştirilir. Sonrasında uygun biçimde şekillendirilerek, doğal ve çekici göğüslerin olması sağlanır.

Kimler Meme Büyütme Operasyonu Yaptırabilir?

Meme silikonu operasyonu pek çok hastaya uygulanabilen ve son derece etkili ve başarılı sonuçlar almaya yarayan önemli işlemlerdir. Bu operasyon için en uygun adaylar şöyledir;

 • 18 yaşından büyük olan kişiler
 • Hamile olmayan ve emzirmeyen kişiler
 • Genel sağlık durumu meme büyütme operasyonu için uygun olan kişiler
 • Göğüslerinin boyutundan şikayet eden ve operasyonu geçirmesine engel olabilecek herhangi bir durum söz konusu olmayan kişiler

Sizler de yukarıda belirttiğimiz gibi göğüslerinizin boyutundan şikayet ediyorsanız ve boyutlarının değiştirilmesini istiyorsanız, istediğiniz zaman doktora başvurabilirsiniz.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme büyütme estetiği yapılmak istendiğinde hastaların göğüs bölgesine silikon protezler yerleştirilir. Bunun için meme altından 4-5 cm’lik bir kesi açılır ve açılan bu keşiden girilir. Meme dokusu, göğüs içine yerleştirilir. Göğüs içine yerleştirilen silikon protezler çok önemlidir. Bunlar ne kadar kaliteli ve iyi olursa, yaratacağı etkiler de o kadar başarılı olur.

Meme büyütme için yerleştirilen silikonlar ayrıca koltuk altından, meme ucundan veya da altından da yerleştirilir. Operasyon toplamda 45 ila 60 dakika arasında sürer. Hastaların bir gece hastanede kalması gerekebilir. Operasyondan sonra 3-4 gün dinlenme yeterince iyi gelecektir.

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme büyütme ameliyatı öncesi hastalardan bazı önemli detaylara dikkat etmesi ve operasyona hazırlıklı gelmesi istenir. Bu süreçte dikkat edilmesi gerekenler şöyledir;

 • Hastaların en az 7-8 gün öncesinde aspirin gibi kan sulandırıcı etkiye sahip ilaçları bırakması gerekir.
 • Sigara içen hastaların ayrıca en az 10 gün öncesinde sigara kullanımını da bırakması gerekir.
 • Hastalar eğer 40 yaş ve üzeri ise, ailesinde meme kanseri geçmişi var ise mutlaka mamografi çekilmesi gerekir.
 • Meme büyütme operasyonları yapılırken, mecburen kesi oluşturulduğunu ve bu kesilerin sonrasında iz yapabileceğini unutmamanız gerekir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme büyütme ameliyatı sonrası da yine hastaların bazı önemli detaylara dikkat etmesi gerekir. Her şeyden önce bu süreçte iyileşmenizin hızı ve operasyonun başarılı olması, sürece ne kadar dikkat ettiğinize bağlıdır. Bu yüzden süreç boyunca mutlaka doktorunuzu dinlemeniz ve önerilerine harfiyen uymanız gerekir. Buna göre;

 • Hastalarda operasyondan bir gün sonra pansuman sargıları azaltılacaktır. Hastalara sonrasında sutyen takılır.
 • Operasyonun ardından 1-2 hafta meme çevresinde yanma hissi olabilecektir. Ayrıca fiziksel temaslarda ağrı ve hassasiyette hissedilebilir.
 • Ameliyattan 10-12 sonra dikişler alınacaktır. Dikişler alındıktan sonra olduğu bölgeler pembe iken, zamanla buradaki izler yavaş yavaş gidecektir. Böylece gün geçtikçe daha silik bir hale gelir.
 • Meme büyütme veya da diğer operasyonlar, kanser olma riskinizi artırmaz. Aksine yapılan çalışmalarda meme protezi kullanan hastalarda meme kanseri riski çok daha düşüktür.
 • Operasyon sonrasında etki hemen görülür. Tabi öncelikle bir süre şişlik olabilir ancak bunlar tamamen geçicidir.
 • Her cerrahi müdahalede olduğu gibi hastaların kan sulandırıcı etkiye sahip ilaçları, alkolü ve sigarayı bir süre bırakmalıdır.

Meme büyütme operasyonlarında ortaya çıkabilecek komplikasyonların engellenmesi için mutlaka iyi bir doktor bulunması gerekir. Böylece yapılan cerrahi müdahale de daha az komplikasyon ve risk ortaya çıkacaktır.

Meme Büyütme Ameliyatı Fiyatları

Meme büyütme ameliyatı fiyatları hastalara uygulanacak olan tekniklere ve nasıl bir silikon protez uygulanacağına göre değişir. Bu konuda hastalara sunulan pek çok opsiyon vardır. Bunların arasından hastaların en uygun ve ideal olanı seçmesi gerekir. Sonrasında fiyat konusunda detaylı bilgi verilebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Doğumdan sonra meme büyütme estetiğine ne zaman başvurabilirim?

Göğüs büyütme operasyonlarına en çok başvurulan dönem, doğum sonrasıdır. Bu süreçte birçok kadın göğsünde oluşan deformasyonlardan şikâyet eder. Bunların giderilmesi için estetik operasyon geçirmek isteyen hastaların en az 6 ay beklemesi gerekir. Bu sürenin sonunda istedikleri gibi göğüs büyütme operasyonu geçirebilirler.

Göğüs büyütme ameliyatı riskli mi?

Göğüslerin büyütülmesine yönelik olarak yapılan operasyonların ciddi ve kalıcı riskleri yoktur. Hastaların bu süreçte yaşayabilecek en önemli riskler kanama, enfeksiyon ve yaraların geç iyileşmesidir. Bunların engellenmesi için de bazı önemli noktalara dikkat edilmesi gerekir.

Kimler meme estetiği olamaz?

Meme estetiği operasyonları arasında yer alan meme büyütme her ne kadar risksiz ve tehlikesiz olsa da bazı hastalar için uygun değildir. Kanser tedavisi olanlar, sürekli ilaç kullanmak zorunda olanlar, düzenli kan sulandırıcı kullanan kişiler, şeker hastaları ve kalp pili taşıyan hastalara meme büyütme operasyonları önerilmez.