Meme Küçültme

Meme Küçültme

Meme küçültme operasyonu meme dokusu olması gerekenden büyük olan ve artık sağlık sorunu yaşamaya başlayan hastaların tercih ettiği cerrahi müdahaledir. Göğüsler her zaman dolgun ve hacimli tercih edilse de bazı durumlarda göğüs büyüklüğü rahatsız edici olabilir. Hastalar artık göğüslerinin büyüklüğünden hem görsel olarak hem de sağlık açısından rahatsız olduğunda, meme küçültme operasyonlarına başvurur. Böylece hem kadınlar daha estetik görünen bir göğüs yapısına sahip olur hem de erkekler Jinekomasti gibi sağlık sorunlarından kurtulabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

Meme küçültme ameliyatı büyük ve sarkık göğüs yapısına sahip olan kişilerin, bundan kurtulmak için başvurduğu göğüs estetiğidir. Bu operasyonla birlikte hastaların göğüs bölgesinde küçük bir kesi açılarak, bölgedeki fazla yağ dokusu alınır. Alınan yağ dokusu ile birlikte daha küçük bir göğüs yapısı elde edilir. Meme küçültme operasyonlar hem görsel olarak büyük göğüslerden rahatsız olan hem de artık göğüsleri sağlığını olumsuz etkileyen kişiler tarafından tercih edilir.

Kimler Meme Küçültme Operasyonu Geçirebilir?

Göğüs küçültme operasyonu herkesin rahatlıkla yaptırabileceği bir işlemdir. Ancak bu operasyonlarla ilgili bilinmesi gereken operasyon sonrasında kalacak olan izdir. Eğer göğüslerinizin büyüklüğü sizleri fiziksel ve görsel olarak rahatsız etmiyorsa, operasyondan sonra oluşacak iz riskini yaşamamak için operasyondan vazgeçebilir. Bunların yanı sıra meme küçültme operasyonu olabilecek kişiler şöyledir;

 • 18 yaşından büyük olan hastalar
 • Göğüs büyüklüğü artık fiziksel olarak sağlığını tehdit eden kişiler
 • Genel sağlık durumu operasyon için uygun olan kişiler
 • Hamile olmayan ve emzirmeyen kişiler

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır konusu çok merak edilen detaylardan biridir. Öncelikle operasyon sırasında genel anestezi uygulanır. Hastalar operasyona hazırlandıktan sonra küçük bir kesi oluşturularak operasyon yapılır. Oluşturulan kesilerden fazla yağ dokusu çıkarılır ve sonrasında hem iç hem de dış dikiş atılır. İç dikişler kendiliğinden erirken, dışarıya atılan dikişlerin alınması gerekir. Hastalar aynı gün taburcu edilebileceği gibi bir gün hastanede kalması da gerekebilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme küçültme ameliyatı öncesi hastalardan genel olarak dikkat edilmesi istenen noktalar şöyledir;

 • Hastaların mutlaka ayrıntılı testler ve tetkikler yapması gerekir.
 • Sigara, alkol ve kan sulandırıcı etkiye sahip şeylerin tüketilmemesi gerekir.
 • Operasyon öncesinde kullanılan ilaçlar ve kronik rahatsızlıklar doktora bildirilmelidir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme küçültme ameliyatı sonrası iyileşme süreci çok önemlidir. Bu süreçte hastaların çok dikkatli ve özenli olması gerekir. Özellikle dikkat edilmesi gerekenler şöyledir;

 • Operasyonun ardından hastaların cerrahi sutyen kullanması gerekir. Bu sutyen sayesinde daha az ağrı hissi olur.
 • İlk birkaç gün bölgede şişlik olabilecektir. Bu şişlikler gittiğinde göğsün asıl görüntüsü ortaya çıkacaktır.
 • Operasyon sonrasında şişliklerin azalması için hastanın bazı takviyeler alması gerekir. Doktorunuz bu takviyeler ve genel beslenme düzeni hakkında sizleri bilgilendirecektir.
 • Meme küçültme operasyonu sonrasında yara izlerinin tamamen geçmesi veya da silik hale gelmesi 1 yılı bulabilir.
 • Operasyonun ardından birkaç hafta silikon bant ve jel kullanılması gerekir. Bunlar izlerin belirsiz hale getirilmesi için önemlidir.
 • Meme küçültme operasyonu sonrasında hastaların ilk haftayı yatakta, dinlenerek geçirmesi çok daha iyi olacaktır.
 • İyileşme süreci geçinceye kadar ayrıca sırt üstü yatılması önerilir.
 • Bu süreçte fiziksel aktiviteler konusunda dikkatli olunması gerekir. Yorucu egzersizlere başlamak için 4-6 hafta arasında beklenilmesi gerekir. Bu süre geçtikten sonra hastalar istedikleri gibi fiziksel aktiviteler yapabilir.
 • Operasyon sonrasında da hastaların bir süre alkol ve sigara kullanımını bırakması gerekir.

Meme küçültme operasyonu sonrasında bu önemli noktalara dikkat ettiğinizde olası riskler ve komplikasyonlar da ortadan kalkacaktır.

Meme Küçültme ve Dikleştirme Operasyonu

Meme dikleştirme ameliyatı ile birlikte sıklıkla kombine olarak dikleştirme operasyonu da yapılır. Büyük göğüslerde yağ dokusunun çıkarılmasının ardından sarkmalar meydana gelir. Aynı operasyonda hastaların göğsünde dikleştirme işlemi de yapılır. Sonuç olarak hastalar hem daha küçük hem de daha dik bir göğse sahip olabilir. Bu açıdan göğüs dikleştirme operasyonlarının küçültme ameliyatı ile birlikte yaplması oldukça etkili ve faydalıdır.

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları

Meme küçültme ameliyatı fiyatları hastaların göğüs bölgesinde alınacak olan yağ dokusunun boyutuna göre değişir. Ayrıca bazı hastalara küçültme operasyonlarının yanı sıra dikleştirme işlemi de yapılır. Tüm bunların neticesinde, meme küçültme operasyonu için ne kadar ücret ödemeniz gerektiği, detaylı muayene sonrasında netleşecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Meme küçültme operasyonu sonrası emzirebilir miyim?

Meme küçültme veya da diğer göğüs estetiği operasyonlarında en çok merak edilen konu emzirmedir. Hastalar operasyon sonrasında doğal olarak emzirme yetilerini kaybetmez istemez. Bu tip operasyonlarda genel olarak süt kanalları ve süt bezleri korunmaya çalışılır. Bundan dolayı hastalar operasyon sonrasında emzirmeye devam edebilir.

Meme küçültme ameliyatı sonrası tekrar büyüme ve sarkma yaşar mıyım?

Meme küçültme operasyonlarında kilo almaya ve hamilelik gibi durumlara bağlı olarak az da olsa memenin tekrar büyüme ihtimali vardır.

Meme küçültme, meme kanseri açısından riskli midir?

Meme küçültme operasyonları kanser yapar gibi ne yazık ki anlamsız bir algı vardır. Ancak operasyon sırasında hastalarda kanser riskini artıran herhangi bir durum söz konusu değildir. Aksine göğüs bölgesindeki fazla yağ dokusunun alınması ile hastalarda kanser riski azaltılmaktadır.