Mide Balonu

Mide Balonu

Mide balonu aşırı kilolu hastaların midelerine yerleştirilen silikon bir balon yardımı ile kilo vermesini sağlayan cerrahi bir işlemdir. Mide içine yerleştirilen balon, hava veya da sıvı ile istenilen hacme getirilir.  Böylece kişilerin midesinde ciddi bir doluluk olduğu için az yemek yeme isteği yaratılacaktır. Tamamen geçici bir kilo verme yöntemidir ve belirli bir süre sonra hastaların midesindeki bu balon, uygun bir yöntem kullanılarak çıkarılacaktır.

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu nedir ve tam olarak nasıl etki eder konusu sıklıkla sorulan ve merak edilen bir konudur. Diyet ve egzersiz yapmakta zorlanan ve fazla kilolarından artık kurtulmak isteyen morbid obez olarak ifade edilen kişiler, kilo verme sürecine yardımcı olması amacıyla bu tip yöntemlere sıklıkla başvurur. Bu kişilerde mide içine endoskopik yöntemlerle yerleştirilen balon sayesinde midede sıkışma sağlanır. Ortalama 6 ay ila 1 yıl arasında bu balon midede kalır.

Mideye yerleştirilen bu balon, porsiyonlarınızı küçültmenizi ve yemek yeme sıklığınızı azaltma gibi konularda yardım eder. Ancak kesinlikle geçici olarak tercih edilebilecek bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde kilo vermek ise mümkündür.

Mide Balonu Kimlere Uygulanır?

Mideye balon tedavisi endoskopik olarak uygulanan ve aslında çok ciddi yan etkileri olan bir işlem değildir. Sadece bazı hastaların bu operasyon için uygun olmadığını belirtmemiz gerekir. Bu kişiler;

 • Midesinde ülser olan kişiler
 • Midesinde geniş fıtık olan kişiler
 • Hamileler
 • 18 yaşından küçük olan kişiler
 • Kilosu yeterince fazla olmayan kişiler

Mide balonu gibi uygulamalarda alt kilo sınırı vardır. Yani kilosu boyuna göre normal düzeyde olan hastalar gidip, obezite cerrahisi alanına giren bir işlemi yaptıramaz.

Mide Balonu Nasıl Takılır?

Mide balonu nasıl takılır konusu sıklıkla sorulan ve merak edilen detaylardan biridir. Öncelikle mide balonu endoskopik bir yöntemdir ve takılırken genel anestezi uygulanır. Özel olarak mide içerisine yerleştirilen balon, özel bir uzatma hattı sayesinde şişirilir. Şişirme işlemi sonrasında balonun konumuna dikkat edilir ve tam olarak olması gereken yerde olduğundan emin olunur. Sonrasında genel olarak hastanın durumu gözetlenir ve iyi olduğundan emin olduktan sonra hasta taburcu edilir.

Mide Balonu Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mide balonu hakkında hastaların işlem öncesinde bilmesi gereken önemli detaylar vardır. Birçok hasta bunları bilmediği için genelde operasyondan uzak durmaktadır. Bu süreçte bilinmesi gerekenler şöyledir;

 • Mide balonu endoskopik olarak uygulanan bir işlemdir.
 • Tüp mide ve mide küçültme ameliyatlarının riskli olduğu hastalarda uygulanabilen güvenli bir işlemdir.
 • Kilo vermek isteyen hastaların tercih edebileceği bir işlemdir.
 • Morbid obez hastalar için uygundur.
 • Mide balonu tamamen geçici bir tedavi yöntemidir.
 • Her ne kadar bu balon midede büyük bir hacmi kaplasa da yine kilo verme sizlerin elinde olan bir durumdur. Aldığınız as bezinler çok yüksek kalorilerden alırsanız, kilo vermeniz güçleşecektir.
 • Mide balonunun belirlenen süreden daha fazla midede kalması, birçok mide probleminin yaşanmasına ve hastanın sağlık durumunun bozulmasına sebep olabilir.

Mide Balonu Sonrası Beslenme

Mide balonu sonrası beslenme hastaların dikkat etmesi gereken en önemli durumdur. Ne yazık ki midenize balon takılması, her şeyi rahat bir şekilde yiyebileceğiniz anlamına gelmemektedir. Zaten aşırı yemek yemeye devam ettiğinizde karın ağrısı, kusma gibi şikayetlerle karşı karşıya kalmanız muhtemeldir. Hastaların bu süreçte sağlıklı ve dengeli beslenmesi gerekir. Balondan kaynaklı olarak çok fazla besin tüketemese bile yüksek kaloriye sahip ancak hacim olarak küçük olan besinlerden de uzak durulması gerekir.

Mide Balonunun Zararı Var Mı?

Mide balonunun zararları var mı veya da nasıl bir etki sizleri bekliyor konusu, sıklıkla sorulan ve merak edilen bir konudur. Öncelikle kulağa çok korkutucu ve zararlı bir işlem gibi gelse de aslında mide balonu büyük yan etkileri olan bir işlem değildir. Görülen en önemli yan etki ve komplikasyonlar bulantı ve kusmadır. Bunlar da en fazla 1 hafta sonra tamamen bitecektir. Eğer uzun süre bulantı ve kusma devam ederse, mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Bunun yanı sıra mide balonlarının farklı bir riski veya da yan etkisi yoktur.

Mide Balonu Fiyatları

Mide balonu fiyatları tercih edilen balon türüne ve balonun kalitesine göre değişir. Birçok farklı mide balonu markası ve türü vardır. Bunlar arasından hangisini tercih edildiğine göre de fiyatlandırma yapılır. Sağlığınız için en uygun olan balonu seçebilir ve bunların uygulanmasını sağlayabilirsiniz. Mide balonunda ne kadar ücret ödemeniz gerektiğini ayrıca doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Mide balonunda yerleştirme işlemi ne kadar sürmektedir?

Mide balonlarının mideye yerleştirilmesi ortalama 10-15 dakika gibi bir süre alacaktır. Yutulabilir balon türlerinde bu süre değişebilir.

Mide balonu kaç ay midemde kalır?

Mide balonları her ne kadar kilo vermek için kullanılan bir yöntem olsa da kalıcı olarak mide de kalamaz. Ortalama 6-12 ay arasında ancak midede kalabilir. 6 ay kalacak olan balonlar bir kez şişirilirken, 12 ay kalacak olan balonların ise 3 aylık periyotlar halinde şişirilmesi gerekir. Balon belirlenen sürenin sonunda ertelenmeden mutlaka çıkarılmalıdır.

Mide Balonu söner mi ya da patlar mı?

Mide balonları çok sağlam ve kaliteli bir malzemeden yapılır. Sönme ya da patlama ihtimali oldukça düşüktür. Buna karşın yine de balonun içi mavi bir sıvı ile doldurulur ve patlaması durumu bu şekilde en azından belirgin hale getirilir.