Porselen Lamina

Porselen Lamina

Porselen lamina ön dişler üzerinde uygulanan bir tür kaplama işlemidir. Ön dişlerdeki şekil bozukluklarının, kırıkların, renk değişimlerinin düzeltilmesi ve daha estetik bir görünüm yakalanması için diş kaplama tekniği kullanılır. Buna göre estetik açıdan dişlerin son derece kusursuz ve güzel görünmesi sağlanır. Dişlerin estetik açıdan iyi görünmesi, kişilerin genel görüntüsüne yansır ve onların da kendini iyi hissetmesini sağlar. Genel olarak iyi bir diş görünümü için de porselen lamina uygulaması tercih edilebilir.

Porselen Lamina Nedir?

Porselen lamina nedir sorusu son yıllarda daha fazla sorulmaya ve merak edilmeye başlamıştır. Estetik diş görünümüne sahip olmak isteyen kişilerin tercih ettiği bu uygulama, dişin ön yüzeyine 0,3-0,7 mm inceliğe sahip kaplamaların özel bir yapıştırıcı yardımı ile sabitlenmesidir. Tamamen estetik görünümün düzeltilmesine yönelik olarak yapılan bir işlemdir ve bundan dolayı da son yıllarda çok fazla tercih edilmeye başlamıştır. Porselen lamina uygulaması sayesinde çok sağlam ve aynı zamanda görsel olarak güzel dişlere sahip olmak mümkündür.

Hangi Durumlarda Lamina Diş Yapılır?

Lamine diş uygulaması, birçok diş sorunun düzeltilmesi için uygulanabilir. Genel olarak tercih edilen diş sorunları şöyledir;

 • Beyazlatma işlemine rağmen dişlerde yeterli beyazlık sağlanmaması
 • Yapısal olarak formu ve şekli iyi olmayan dişlerde
 • Ayrık dişlerin birleştirilmesinde
 • Aşınmış veya da kırk olan dişlerde
 • Yapısı ve rengi bozulmuş olan eski dolgularda
 • Eğri ve çapraşık dişlerde

Porselen Lamina Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Yaprak porselen uygulamasının hastalara sağlamış olduğu pek çok avantaj vardır. Son yıllarda bu estetik uygulamasının bu kadar tercih edilmesinin en önemli nedeni de zaten hastalara sağlamış olduğu avantajlardır. Bu avantajlar şöyledir;

 • Oldukça küçük bir müdahale yapılmasına rağmen doğal ve sağlıklı bir görünüm elde edilir.
 • Renkleri bozulmayan, sağlam ve dayanıklı malzemeler kullanılır.
 • Dişlerdeki doğal yapı bozulmaz. İstenilen şekilde dişlerdeki doğal ve güzel görünüm sağlanır. Bu tip özellikler ancak ve ancak porselen lamina uygulamasında mümkün olabilir.
 • Diş üzerinde son derece basit bir işlem yapılır ve çok az aşındırma sağlanır.
 • Diş yüzeyi çok pürüzsüz olduğundan, sigara ve benzeri alışkanlıklardan kaynaklı olarak oluşan diş taşlarının ve lekelenmelerin engellenmesi sağlanır.
 • Kaplamaların rengi ayrıca sigara çay ve kahve gibi unsurlardan dolayı değişmez.
 • Aşınmalara karşı yüksek dirence sahiptir.

Porselen Lamina Nasıl Yapılır?

Porselen lamina nasıl yapılır ve tam olarak nasıl etki eder çok önemlidir. Öncelikle bu tip estetik müdahalelerde işlemlerin çok kolay olduğunu belirtmemiz gerekir. Hastalara işlem sırasında genelde lokal veya da sedasyon anestezi uygulanır. Bu uygulama ile birlikte işlemler sırasında herhangi bir şey hissedilmez. Dişler ve genel olarak ağız uyuşturulmasa bile yapılan işlem acılı olmadığı için aslında hastalar herhangi bir acı hissetmez. Porselen lamina işlemi yapılırken ayrıca;

 • Hastaların öncelikle dişlerinin ölçüsü alınır.
 • Ölçüler alındıktan sonra laboratuvar ortamında bu alınan ölçüler doğrultusunda kalıplar çıkarılır.
 • Özel olarak üretilen porselen laminalar, kişilerin dişlerine öncelikle geçici olarak yapıştırılır.
 • Herhangi bir sorun görülmediğinde, özel yapıştırıcılar sayesinde dişler kalıcı olarak yapıştırılır.

Genel olarak tedavi süreci bu kadar kolay ve kısa geçmektedir. Sizler de dişlerinizin estetik olarak iyi görünmesini istiyorsanız, istediğiniz zaman bu tedavi yöntemini tercih edebilirsiniz.

Porselen Lamina Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Porselen lamina öncesi hastaların dikkat etmesi gereken en önemli nokta iyi bir klinik ve uzman doktor bulmaktır. Uzman bir doktor bulduğunuzda, tedavi çok daha başarılı gerçekleştirilir. Bu süreçte ayrıca doktorunuzun tavsiyelerine harfiyen uymalı ve bu doğrultuda hareket etmelisiniz. Operasyon günü, işlem için hazır olmalı ve süreç boyunca da doktorunuzu dinlemelisiniz.

Porselen Lamina Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Porselen lamina sonrası hastaların bir süre kabuklu ve sert şeyleri tüketmemesi gerekir. Dişlerde kırılma ve deformeler yaratabilecek her türlü hatadan kaçınılması gerekir. Bu süreçte ayrıca hastaların ağız ve diş bakımlarını da aynı şekilde yapmaya devam etmeleri gerekir. Tüm bunlara dikkat edildiğinde porselen laminaların ömrü de bir o kadar uzun olacak ve herhangi bir sorun çıkmayacaktır.

Porselen Lamina Fiyatları

Porselen lamina fiyatları diş üzerinde kaç adet uygulama yapılacaksa buna göre belirlenir. Kaç dişte problem varsa ve kaplama yapılacaksa fiyat ona göre değişir. Bazı hastalarda tek bir veya da iki diş üzerinde uygulama yapılması gerekir. Bu durumda tedavi için çok fazla ücret ödenmesi gerekmez. Ayrıca kullanılacak olan yaprak laminanın kalitesine göre de fiyat değişecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Porselen Lamina Diş Tedavisi Kaç Seans Sürer?

Hastaların diş etlerinde tedavi gerektiren herhangi bir sorun yoksa veya da herhangi bir estetik müdahale gerekli değilse 2-3 seans sonrasında porselen lamina işlemi tamamlanacaktır. Bu da ortalama 1 hafta gibi bir süre gerekli olduğunu gösterir.

Porselen Lamina Dişlerin Düşme Riski Var mı?

Porselen lamina dişlerde kesinlikle düşme riski yoktur. Kaplama dişler yapıştırılırken son derece güçlü bir yapıştırıcı kullanılır ve bu sebeple de kesinlikle laminaların düşme riski yoktur.

Porselen Lamina Dişlerin Ömrü Ne Kadardır?

Porselen laminaların ömrü düzgün bakım ve dikkatli kullanım sayesinde oldukça uzun olabilir. Genel olarak aşınmaya ve lekelenmeye karşı dayanıklıdır. Bu süreçte daha uzun ömürlü olmalarını sağlamak için yapılması gereken ağız bakımına çok dikkat etmektir.