Rinoplasti (Burun Estetiği)

Rinoplasti (Burun Estetiği)

Rinoplasti burun estetiği hastaların burun görüntüsünden memnun olmaması veya da yapısal sorunlardan kaynaklanan solunum problemlerinde tercih edilir. Burun görüntüsü, bir insanın nasıl göründüğünü direkt etkiler. Güzel bir buruna sahip olmak herkesin sahip olmak istediği bir özelliktir. Doğuştan böyle bir görünüme sahip olmayan veya da olası bir kaza ile burnunda şekil bozuklukları olan hastalara rinoplasti operasyonu yapılabilir.

Rinoplasti (Burun Estetiği) Nedir?

Rinoplasti burun estetiği nedir ve nasıl yapılır konusu, birçok kişinin merak ettiği sorulardan biridir. Burun görüntüsünden memnun olmayan yüzlerce hatta binlerce hasta, her yıl bu operasyonları geçirmektedir. Bu operasyonlar sayesinde daha güzel ve estetik açıdan daha uygun bir buruna sahip olmak mümkündür. Burun estetiği operasyonlarında, genel olarak basit kesiler oluşturulmakta ve bu kesiler yardımı ile burun yeniden şekillendirilmektedir. Genel olarak son derece basit ve etkili bir operasyon olması sebebiyle çok tercih edildiğini söyleyebiliriz.

Rinoplasti (Burun Estetiği) Nasıl Yapılır?

Rinoplasti estetiği bir dizi işlem aşamasından oluşan önemli bir operasyondur. Hastaların yapısına ve tercihine göre öncelikle nasıl bir işlem yapılacağına karar verilir. Operasyon sırasında hastalara genellikle genel anestezi uygulanır. Daha sonrasında;

 • Buruna kenardan veya da direkt olarak burun içinden müdahale edilir. Bunun için burun deliklerinin olduğu bölgeden küçük bir kesi açılır.
 • Daha sonra cerrah, cildin altında yer alan kıkırdağı ve kemiği yeniden ayarlar ve şekillendirir.
 • Gerekli şekillendirme bittikten sonra hastaya uyandırılır ve genellikle de aynı gün içinde taburcu edilir.

Burun estetiği bu alanda başarılı ve deneyimli cerrahlar tarafından yapıldığında çok daha etkili sonuçlar doğuran son derece önemli bir operasyondur.

Burun Estetiği Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun estetiği öncesi hastaların ortalama 2 hafta öncesinde ilaç kullanımı konusunda çok dikkatli olması gerekir. Özellikle kan sulandırıcı etkiye sahip ilaçları kullanmayı bırakması gerekir. Ayrıca düzenli olarak kullanılan ilaçlar varsa bunların doktora bildirilmesi gerekir. Operasyon öncesinde ayrıca sigara ve alkol kullanımının da bırakılması gerekir.

Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun estetiği sonrası da aynı şekilde hastaların birçok önemli detaya dikkat etmesi ve bu süresi doğru yönetmesi gerekir. Bu süreçte hastayı bekleyen durumlar şöyledir;

 • Operasyonun ardından 7 güne kadar iç pansumanlar burun içinde kalabilir. Koruma amacıyla ayrıca doktorunuz burnunuza atel bantlayabilir.
 • Operasyonun ardından pansumanların çıkarılması için doktordan destek alınması gerekir.
 • Pansumanlar çıkarıldıktan sonra birkaç gün daha hafif kanama görülür. Kanama ve şişliğin en aza indirilmesi için birkaç hafta çok dikkatli olmanız ve doktorunuzun önerilerine uymanız gerekir.
 • Operasyon sonrasında burnunuzu olası darbe ihtimallerine karşı korumanız gerekir. Bu yüzden ağır ve tempolu sporlardan, tehlikeli aktivitelerde, yüzmeden uzak durmanız gerekir.
 • Ayrıca bir süre sauna, hamam ve sıcak duş gibi aktivitelerden de uzak durulması gerekir.
 • Operasyonun ardından en az 4 hafta süresince güneş ve optik gözlük takılmaması gerekir. Bu gözlüklerin buruna dayandırılması sonucunda şekil bozukluğu olabilir.
 • Hastaların ayrıca güneşten de korunması gerekir. Dışarıda geçirdikleri zaman süresince en az 30 faktörlü güneş kremi kullanılması gerekir.
 • Burun estetiği sonrasında en çok görülen durumlardan biri kişinin göz kapaklarında meydana gelen şişmelerdir. Göz kapaklarında meydana gelen geçici şişlikler ve morluklar için soğuk kompres uygulanabilir. Böylece çok daha hızlı bir iyileşme süreci geçirilmesi mümkün olacaktır.
 • Operasyonun ardından şişlik ve ödem oluşmaması için ayrıca beslenme sürecine de dikkat edilmesi gerekir. Özellikle sodyum bakımından fakir gıdaların tüketilmesi önerilir. Aksi durumda şişliklerinizin inmesi zaman alacaktır.
 • Burun estetiği sonrasında evde bir süre istirahat etmeniz hem iyileşme sürecini olumlu etkileyecek hem de operasyonun daha başarılı sonuçlanmasını sağlayacaktır. Bu süreçte özellikle işinizden veya da okulunuzdan izin almanız çok iyi olacaktır. Ortalama 1 haftalık bir istirahat sonucunda operasyondan sonraki süreci çok daha rahat geçireceğinizi, rahatlıkla ifade edebiliriz.

Rinoplasti (Burun Estetiği) Fiyatları

Rinoplasti fiyatları operasyon sırasında yapılan işlemlere göre değişir. Her hastada aynı işlem adımları ve düzenlemeler yapılmaz. Bu sebeple de net bir fiyat bilgisi söz konusu değildir. Hastaların muayene edilmesinin ardından tam olarak nasıl bir işlem yapılacağına ve bu işlem için ne kadar ücret ödenmesi gerektiğine karar verilir. Burun estetiği fiyatları ve nasıl bir tedavi uygulanacağına dair bilgi almak için randevu alabilir ve doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Burun Estetiği Yaş Sınırı Var mıdır?

Burun estetiği dünya genelinde en çok uygulanan estetik operasyonlardan biridir. Genel olarak bu operasyon için herkes uygun adaydır. Ancak yaş sınırı olarak 18 yaşından büyük olan kişilere yapılması çok daha uygundur.

Burun Estetiği Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

Burun estetiği görsel olarak burun yapısı beğenilmediğinde, burun düşüklüğü gibi durumlarda, burunda meydana gelen kırılmalarda, burun asimetrisindeki bozulmalarda tercih edilir. Ayrıca sadece görsel olarak değil yapısal olarak da burun yapısı zarar veren kişiler burun estetiği olabilir.

Burun Estetiği Kimlere Yapılabilir?

Burun estetiği, burun görüntüsünden memnun olmayan ve operasyon için sağlık koşulları uygun olan herkese yapılabilir.

Rinoplasti Operasyonlarında Anestezi Uygulanır mı?

Burun estetiği operasyonu rinoplasti sırasında hastalara genel anestezi uygulanır. Dolgu ve diğer burun şekillendirme operasyonlarında lokal anestezi uygulansa da rinoplasti operasyonlarında genel anestezi uygulanmaktadır.