Tüp Mide Ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp mide olarak ifade edilen obezite cerrahisi işlemi, yüksek obez sınıfında yer alan insanların kilo vermesi için uygulanan bir tedavidir. Bu tedaviye göre midenin belirli bir kısmı alınır ve geri kalan kısmı da tüp şeklinde yemek borusuna ve bağırsaklara bağlanır. Böylece daha küçük bir hacme sahip mide elde edilir. Ayrıca tüp mide operasyonu ile birlikte yiyeceklerin emilimi de engellenir. Sonuç olarak aşırı kilolu olan hastalarda daha az besin ile doyma ve buna bağlı olarak kilo verme sağlanır.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp mide ameliyatı nedir konusu, son yıllarda çok daha fazla merak edilmeye başlamıştır. Aşırı kilo yani obez sorunu, giderek çağımızda çok daha önemli hale gelmeye başlamıştır. Sağlıklı bir şekilde kilo vermenin her geçen gün zorlaşması ile obezite cerrahisinde etkili yöntemler tercih edilmeye başlamıştır. Tüp mide operasyonu, obezite cerrahisinde bir süredir tercih edilen hem etkili hem de başarı oranı yüksek bir operasyondur.

Tüp mide ameliyatı morbid obez sınıfında yer alan hastaların, midelerinin bir kısmının alınması ve kalan kısmının da ince uzun bir şekilde tüp şekline dönüştürülmesi prensibine dayanan bir işlemdir. Bu operasyonla birlikte midenin yemek borusunun ve bağırsağın devamı gibi bir etki yaratılır. Tüp mide operasyonu ile birlikte kişilerde daha az yemek yeme isteği ve daha az besinle doyma hissi elde edilir.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tüp mide ameliyatı nasıl yapılır konusu, bu operasyonu geçirmek isteyen hastaların mutlaka bilmesi gereken bir konudur. Sizleri nasıl bir sürecin beklediğini bilirseniz, bu süreci yönetmeniz çok daha kolay olur. Bu süreçte hastaları bekleyen durumlar ve işlemin uygulama aşamaları şöyledir;

 • Operasyon için öncelikle hastalara genel anestezi uygulanır.
 • Operasyonda midenin yeterli seviyede küçültülebilmesi için yemek borusunun ölçüsü çapında midenin girişine bir kalibrasyon tüpü yerleştirilir.
 • Mide üzerinde daha sonra özel kapatıcı aletler ve kesiciler sayesinde özel bir kesim yapılır.
 • Operasyon yapıldıktan sonra yerleştirilen kalibrasyon tüpü çıkarılır.
 • Kaçak olup olmadığı kontrol edildikten sonra operasyon tamamlanır.

Tüp Mide Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp mide ameliyatı öncesi her cerrahi müdahale de olduğu gibi hastaların bazı önemli noktalara dikkat etmesi gerekir. Operasyon için uygun olup olmadığı, gerekli tetkikler yapılarak belirlenir. Eğer herhangi bir sağlık sorunu varsa, öncelikle onun tedavi edilmesi gerekir. Karaciğer yağlanması, kalp ve diyabet gibi hastalıkları olan kişilere 15 gün öncesinde özel bir beslenme programı verilir. Bu şekilde hastanın operasyon için daha uygun hale gelmesi sağlanır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp mide ameliyatı sonrası çok daha önemli ve dikkat gerektirir. Hastaların bu cerrahi müdahale sonrasında hem operasyondan hemen sonra hem de bundan sonraki yaşamında dikkatli olması gerekir. Genel olarak dikkat edilmesi gereken noktalar şöyledir;

 • Hastalar, hastaneden ayrıldıktan sonra evde mutlaka istirahat etmelidir. Eve döndükten ancak 5 gün sonra kısa yürüyüşler yapılabilir.
 • Operasyondan 5 gün kadar sonra ılık duş alınabilir.
 • Hastanede hastalara basınçlı emboli çorapları giydirilir. Bu çorapların 1 hafta daha giyilmesi gerekir.
 • Operasyondan sonraki en az 2 hafta cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir.
 • Operasyonun ardından özellikle beslenmeye çok dikkat edilmesi gerekir. Hastaların özellikle alkol almaması gerekir.
 • 2 ay gibi bir süre zorlayıcı ve ağır olan fiziksel aktivitelerden uzak durması gerekir.
 • Beslenme konusunda ayrıca vitamin takviyeleri alınması önerilir.

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri

Tüp mide ameliyatı riskleri az da olsa olan bir operasyondur. Tabi bu riskler farklı tiplerdeki hastalar için değişiklik gösterir. Özellikle genel sağlık durumu zaten kötü olan ve her türlü cerrahi operasyon için riskli olan hastalar için tüp mide operasyonu da risklidir. Bunların yanı tüp mide operasyonundan kaynaklı riskler vardır. Birçok risk ve komplikasyon geçici iken en çok korkulan kaçak olma durumudur. Mide ile bağırsaklar ve yemek borusunun birleştirildiği yerlerde olabilecek kaçaklar, ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Fiyatı

Tüp mide ameliyatı fiyatı hastalarda yapılacak olan işlemlere bağlı olarak fiyatlandırılır. Hastalar arasında çok fazla fiyat farkının söz konusu olduğu bir operasyonda değildir. Yine de net fiyat bilgisi almak için doktorunuzla görüşmeniz ve ondan direkt olarak bilgi almanız çok daha iyi olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Tüp mide sağlıklı bir operasyon mu?

Tüp mide operasyonlarında genel olarak hastalar için bir tehlike veya da sağlığını bozabilecek bir etki yoktur. Hatta kilo vermek isteyen hastalar için en yüksek başarı oranına sahip işlemlerden biridir. Aşırı kilonun birçok cerrahi yöntemden daha tehlikeli ve ölümcül olduğu unutulmamalıdır.

Tüp mide ameliyatı için kaç kilo olmalı?

Tüp mide gibi operasyonlarda alt kilo sınırı vardır. Buna göre hastanın vücut kitle endeksinin 40 ve üzerinde yani morbid obez sınıfında olması gerekir.

Tüp mide ameliyatı sonrası dikişler ne zaman iyileşir?

Tüm mide operasyonlarında hastanın iç kısmına dikiş atılır. Kapalı bir operasyon olduğu için dışarıya dikiş atılması genel olarak gerekmez. İç dikişlerin iyileşmesi de ortalama 15 gün sürmektedir.

Tüp mide ameliyatı sonrası mide eski haline döner mi?

Tüp mide operasyonlarında veya da diğer obezite cerrahilerinde her zaman midenin eski haline dönme ihtimali vardır. Çünkü mide dediğimiz yapı genişleyen ve daralabilen esnek bir organdır.