Yağ Aldırma

Yağ Aldırma

Yağ aldırma veya da bilinen diğer ismi ile liposuction, fazla ve bölgesel kilolardan şikayet eden hastaların tercih ettiği etkili ve popüler bir işlemdir. Kişilerin vücudundaki fazla yağın, çeşitli yöntemler kullanılarak çekilmesi işlemidir. Genel olarak yağ alma işlemlerinde bölgesel uygulama yapılır. En çok tercih edilen bölgeler ise karın ve göbek bölümleridir. Bu bölgelerde yer alan fazla yağlanmalar, bu yöntem sayesinde çekilmekte ve kişilerin hem kilo vermesi hem de fit bir görünüme sahip olması sağlanır.

Yağ Aldırma Nedir?

Yağ aldırma nedir ve tam olarak nasıl etki eder konusu çok merak edilmektedir. Liposuction olarak daha çok bilinen bu operasyon, kişinin vücudunun belirli bir bölgesindeki yağların, özel yöntemlerle dışarı alınması ve vücudun şekillendirilmesidir. Vücudumuzun neredeyse her yerinde bulunan yağ dokuları, bizler için bir enerji kaynağıdır. Aynı zamanda vücudun orantısız ve kötü görünmesine de sebep olur. Bu gibi durumlardan şikâyet eden hastalar için yağ alma işlemleri yapılır ve fazla yap vücuttan atılır.

Kimler Yağ Aldırma Operasyonu Geçirebilir?

Yağ aldırma ameliyatı pek çok kişi için uygun olan bir operasyondur. 18 yaşını doldurmuş ve sağlık durumu operasyon için uygun olan tüm hastalar, bu yöntemlere başvurabilir. Genel olarak yağ aldırma işlemlerine başvuran kişiler şöyledir;

  • Spor ve diyet yapmasına karşın, bölgesel olarak yağlardan kurtulamayan kişiler
  • Alt karın kısmında fazla deri, sarkma ve çatlak olan kişiler
  • Gevşek bir karın derisine sahip olan kişiler

Yağ Aldırma Yöntemleri Nelerdir?

Göbek yağı aldırma başta olmak üzere vücudun birçok bölgesine uygulanan yağ aldırma işlemlerinde tercih edilen farklı yöntemler vardır. Son yıllarda en çok tercih edilen iki yöntem vaser liposuction ve lazer liposuction yöntemidir. Her iki yöntemde kullanılan cihazlar da yağların parçalanmasını sağlayan bir teknoloji vardır. Parçalanan yağlar özel kanüller yardımı ile bölgeden alınır ve hastalar fazla yağlarından kurtulabilir. Lazer liposuction yöntemleri son derece faydalı ve avantajlıdır.

Yağ Aldırma Nasıl Yapılır?

Yağ aldırma nasıl yapılır ve herhangi bir zararı var mıdır konusu çok önemlidir. Yağ aldırma işlemlerinde öncelikle hastalara bazı testlerin uygulanması gerekir. Sonrasında hasta operasyona hazırlanır ve operasyona başlanır. İşlem sırasında ince kanüller kullanılır. Yağ alma işlemi yapılacak olan bölgeye delikler yardımı ile kanüller yerleştirilir ve daha sonrasında yağ dokuları vücuttan atılır. Karın yağı aldırma operasyonlarında genel olarak uygulanan işlemler bu şekildedir.

Hastalar operasyon öncesinde bilgilendirilmekte ve sürece dair kafalarına takılan tüm soru işaretleri giderilmektedir. İyi bir doktorla görüştüğünüzde özellikle süreç çok daha rahat ve problemsiz geçmektedir. Bu yüzden mutlaka bu tip operasyonlar için alanında başarılı ve etkili bir doktor ve klinik bulmalısınız.

Yağ Aldırma Operasyonu Sonrası

Liposuction ameliyatı sonrası hastaların doğal olarak dikkatli olması gerekir. Her cerrahi müdahale de olduğu gibi yağ aldırma işlemlerinde de birtakım yan etkiler ve komplikasyonlar görülebilir. Bunların engellenmesi için de aşağıdaki konulara dikkat edilmesi gerekir;

  • Eğer operasyon çok küçük bir alana yapılmışsa, hastaların hastanede kalmasını gerektiren bir durum söz konusu olmaz ve aynı gün eve gidebilir.
  • Geniş alanlara uygulanan yağ aldırma işlemlerinde ise kişilerin 1 gece hastanede kalması gerekebilir.
  • Operasyon sonrasında az da olsa ağrılar olabilecektir. Bu ağrıların giderilmesi için ağrı kesici kullanılır.
  • Operasyon sonrası ayrıca her cerrahi müdahale de olduğu gibi ödem sorunu olabilir. Vücutta oluşan bu ödemler, ortalama 2 ay gibi bir sürede tamamen gidecektir.
  • Ameliyattan sonra şişliklerin az olması ve daha kısa sürede geçmesi için 3 hafta gibi bir süre korse giyilmesi gerekir.
  • Liposuction operasyonundan 1 hafta sonra hastalar yürüyüş yapabilir. 3 hafta gibi bir süre sonra da her türlü spor yapılabilir.

 

Yağ Aldırma Fiyatları

Yağ aldırma fiyatları uygulanan ekstra yöntemlere ve genel olarak alınması gereken yağ miktarına göre değişir. Hangi bölgeler üzerinde işlem yapılacağına, ne kadar miktarda yağ alınacağına göre fiyat belirlenir. Yağ aldırma operasyonları için ne kadar ücret ödemeniz gerektiğini öğrenmek için, doktorunuzla görüşme sağlayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Yağ aldırma yaptırdıktan sonra alınan yağlar tekrar oluşur mu?

İnsan vücudunda belirli bir yaştan sonra yağ sayısında artış yaşanmaz. Bu yüzden vücuttan alınan yağlar, ilerleyen dönemlerde alınan kilolarda da çok fazla yağ artışı olmayacaktır. Daha doğrusu yağ alınan bölgelerin tekrar yağlanması zor olacağı için sizlere avantaj sağlayacaktır.

Yağ Aldırma (Liposuction) ameliyatı sonrasında ne zaman işe dönebilirim?

Yağ aldırma operasyonları sonrasında hastaların işlerine dönmesi 2-3 günü bulabilir. Tabi bu durum masa başında çalışan kişiler için geçerlidir. Bedensel efor ve seyahat gerektiren işlerde çalışıyorsanız, işe dönmeniz 1 haftayı bulacaktır.

Yağ Aldırma hangi bölgelere uygulanabilir?

Yağ aldırma operasyonları, sıklıkla vücutta karın, sırt, bel, basen, üst bacak, kollar, diz içi ve gıdıdır. Erkeklerde de daha çok meme, karın ve sırt bölgesinde uygulama yapılır.

Hangi mevsim yağ çektirme ameliyatı için uygundur?

Liposuction yağ aldırma operasyonu rahatlıkla her mevsim uygulanabilir. İşlemin ardından kullanılan korseler, hava alan kumaşlardan üretilir ve bu da yaz ayları süresince konforlu bir şekilde kullanılmasına olanak tanır. Operasyon için yaz aylarını tercih ettiğinizde, dikkat etmeniz gereken en önemli koşul güneş ışınlarından korunması gerektiğidir.