Yüz Gençleştirme

Yüz Gençleştirme

Yüz gençleştirme yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan kusurların düzeltilmesine yönelik yapılan, cerrahi olmayan işlemleri kapsar. Estetik kusurların giderilmesene yönelik yapılan tüm operasyonlarla birlikte daha genç ve sağlıklı bir cilde sahip olunur. Yüz gençleştirme yöntemleri günümüzde geliştirilen teknolojilerle birlikte çok daha başarılı ve avantajlı hale gelmiştir. İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan veya da kalıtsal olarak ortaya çıkan cilt kusurları için bu yöntemler tercih edilir.

Yüz Gençleştirme Nedir?

Cilt gençleştirme kişilerin ciltlerinde yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan kusurların giderilmesine yönelik yapılan cerrahi olmayan işlemlerdir. Medikal estetik operasyonlar olarak da bilinen bu yöntemler kolay uygulanır ancak kalıcılıkları daha düşüktür. Yüz bölgesinde basit, etkili ancak geçici olarak yapılan estetik müdahalelerin tamamı yüz gençleştirme işlemleri kapsamına girer. Yüz gençleştirme işlemlerinin bir diğer önemli özelliği de tek bir seanstan ziyade düzenli bir uygulama gerektiriyor olmasıdır. Cilt bakım uygulamalarında olduğu gibi yüz gençleştirme işlemlerinde de hastalara birkaç seans uygulama yapılması gerekebilir.

Cilt Yaşlanmasının Nedenleri Nelerdir?

Yüz gençleştirme uygulaması ve yöntemleri hakkında bilgi vermeden önce cilt neden yaşlanır ve yaşlanma süreci nasıl yavaşlatılır bundan bahsetmek istiyoruz. Cilt altında doğal olarak üretilen elastin ve kolajen doku vardır. Bunların üretimi zamanla ve kişilerin yaşam tarzına bağlı olarak azalmaya başlar. Ayrıca cildimiz dış etmenlerden de olumsuz etkilendiğinde cildin yaşlanma, lekelenme ve deforme olma süreci hızlanır. Cildin yaşlanmasına neden olan en önemli unsurlar şöyledir;

  • Gün içerisinde makyajın temizlenmemesi ve bu atıkların ciltte kalması
  • Genel olarak cilt temizliğine ve bakımına dikkat edilmesi
  • Sağlıklı beslenilmemesi
  • Yeterli miktarda su içilmemesi
  • Yüzde bulunan zararlı toksinlerin uzaklaştırılmaması
  • Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıkların olması

Yüz Gençleştirme Yöntemleri

Yüz gençleştirme yöntemleri olarak bilinen son derece etkili ve faydalı birçok uygulamadan bahsedilebilir. Son yıllarda gelişen teknolojiler ile birlikte bu yöntemlerin varlığı da giderek artış göstermiştir. Bilinen en önemli ve etkili yüz gençleştirme uygulamaları şöyledir:

Dolgu ile Yüz Gençleştirme

Dolgu ile yüz gençleştirme çok popüler ve faydalı bir uygulamadır. Cilt dokusunun kaybettiği elastinin ve kolajenin yerine enjekte edilen bir maddedir. Bu işlem sırasında genel olarak hyalüronik asit adı verilen madde kullanılır. Göz çevresi, elmacık kemikleri, yanaklar, burun ve daha birçok bölgeye dolgu enjekte edilir. Dolgu maddesi enjekte edilen bölgelerde ciddi bir onarım ve gençleşme sağlanır.

Kök Hücre Yüz Gençleştirme

Kök hücre yüz gençleştirme uygulamalarında son yıllarda en çok tercih edilen yöntemlerin başında gelir. Kök hücre tedavisinde tamamen hastanın kendi kanı alınır ve bu kan üzerinde çeşitli işlemler yapılarak ortaya enjekte edilecek olan kök hücre çıkar. Daha sonra bu kök hücre, ihtiyaç duyulan bölgelere enjekte edilerek etki sağlanır.

Lazerle Cilt Yenileme

Lazerle cilt yenileme yine yüz gençleştirme yöntemleri arasında öne çıkar. Cilt üzerinde uygulanan lazer ışınları, ısıya dönüşerek cildin kendini korumaya almak amacıyla kolajen ve elastin üretmesini sağlar. Bu süreçte ayrıca yeni bağ dokuları oluşturularak, cilt üzerinde canlı ve gergin bir görünüm elde edilir.

Yüz Gençleştirme Nasıl Yapılır?

Yüz gençleştirme işlemleri tercih edilen yöntemlere göre uygulanır. Genel olarak bu işlemlerin birkaç seans uygulanması gerekebilir. İşlemler sırasında anestezi uygulanmasına gerek yoktur. Anestezik etkiye sahip bir krem uygulanması yeterli olacaktır. Hastalar zaten çok ciddi bir ağrı hissi ile karşı karşıya kalmayacaktır. Oldukça kısa süren operasyonların ardından da aynı gün içinde normal yaşamlarına dönebilirler. Yüz gençleştirmede en son teknikler uygulanır ve bu sayede hem çok başarılı sonuçlar elde edilir hem de hastaların kısa sürede genç bir cilde kavuşması sağlanır.

Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Ameliyatsız yüz gençleştirme işlemleri herkesin tercih ettiği ve risksiz olarak uygulanan yöntemlerdir. Bu yöntemler sayesinde hastaların yaşlanması yavaşlatılır ve cilt üzerinde meydana gelen yaşlılık izlerinin giderilmesi mümkün olur. Genel olarak bu tip işlemlerin tek dezavantajı kalıcılık sürelerinin daha az olmasıdır. Cerrahi operasyonlarla tek seferde daha fazla sonuç alınmakta ve elde edilen bu sonuçlar da uzun süre devam etmektedir.

Yüz Gençleştirme Fiyatları

Yüz gençleştirme fiyatları cilt üzerinde yapılacak olan işlemlere, ciltteki deformelere ve uygulama yapılacak olan bölgelere göre değişir. Cilt üzerinde birçok önemli işleme gerek duyulabilir. Bunların uygulanması ile birlikte yüz gençleştirme ücretleri de belirlenebilecektir. Fiyat ve yapılacak uygulamalar hakkında daha fazla bilgi almak için doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Yüz gençleştirme operasyonlarının riski var mı?

Yüz gençleştirme operasyonlarında tercih edilen yöntemler cerrahi operasyonlar olmadığı için risk ve komplikasyon riskleri de oldukça düşüktür. Tabi yine de yapılan işlemlerin gelişmiş cihazlar kullanılarak, tecrübeli doktorlar tarafından yapılması çok önemlidir. Ancak bu şekilde riskler ve komplikasyonlar en aza inecektir.

Yüz gençleştirme işlemleri hangi yaş aralığına uygulanır?

Yüz gençleştirmeye yönelik yapılan işlemler 18 yaşından büyük herkese uygulanabilir. Ancak genelde 40 yaş ve üzeri hastaların öncelikli tercihidir.

Hangi yüz gençleştirme uygulaması benim için uygun?

Hangi yöntemlerin sizler için uygun olduğuna detaylı muayene sonrasında karar verilir. Bu amaçla uygulanan pek çok yöntem ve uygulama olduğu için, hastaların farklı cilt problemleri için de çözümler vardır. Cildinizde şikayet ettiğiniz kusurlara göre uygun tedavi yöntemlerini tercih edebilirsiniz.