Yüz Germe Ameliyatı

Yüz Germe Ameliyatı

Yüz germe ameliyatı özellikle ilerleyen yaşlarda tercih edilen, cilt dokusunun eskisi gibi gergin ve sıkı olmasını sağlayan cerrahi müdahaledir. Yaşlanmanın ilk etkileri cildimizde başlar ve zamanla elastikiyetini kaybeden cildimizde sarkmalar başlar. Bu sarkmaların önüne geçmek için de yapılması gereken kalıcı çözümler sunan cerrahi operasyonları veya da kalıcı olmayan yüz gerdirme yöntemlerini denemektir. Bu yöntemler sayesinde her daim genç ve sıkı bir cilde sahip olmak mümkündür.

Yüz Germe Ameliyatı Nedir?

Yüz germe estetiği olarak da bilinen bu operasyonlar, elastikiyetini kaybeden ve sarkan derinin fazlasının alınması ve cildin tekrar gergin hale gelmesini sağlamaktır. Hastaların kulak önünden açılan ince kesi yardımı ile cildin gerginleştirilmesi sağlanır. Tekniğin en önemli noktası, derideki dokuların gerginleştirilmesidir. Direkt olarak derinin kendisi gerginleştirildiğinde hem operasyon sırasında hem de sonrasında birtakım komplikasyonlar görülebilir.

Yüz germe ameliyatında ayrıca uygulanan bir diğer teknik endoskopik operasyondur. Endoskopik yüz germe operasyonlarında ise hastaların saçlı derisinden ince kesiler uygulanır ve bu bölgeden dokulara çekilerek cilt gerilir. Bu yöntem daha çok sarkma, kırışıklık ve cildindeki deformeler az olan hastalar için uygundur. Cildindeki sarkmalar fazla olan hastalar için klasik yüz germe operasyonu çok daha uygundur.

Kimler Yüz Germe Ameliyatı Yaptırabilir?

Yüz gerginleştirme operasyonları genel olarak orta yaş ve üzeri hastalar için uygundur. Daha genç hastalar için ameliyatsız yöntemler çok daha uygun ve doğrudur. Tabi 18 yaşından büyük olan ve isteyen herkes bu operasyonları gerçekleştirebilir. Bunların yanı sıra operasyonu geçirmesi uygun olmayan kişiler de vardır. Bunlar;

  • 18 yaşından küçük olan kişiler
  • Hamile ve emziren anneler
  • Sağlık durumu cerrahi operasyonlar için uygun olmayan kişiler

Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yüz germe ameliyatı nasıl yapılır ve operasyon sırasında sizleri neler bekler merak ediyorsanız bilgi vermek istiyoruz. Öncelikle cilt germe işlemlerinde cildin bir kumaş olduğunu düşünürsek, operasyon sırasında o cildin gerilmesi ve sıkılaştırılması için cilt dokuları çekilir. Bu operasyonun yapılması için kulak önünden kesi oluşturulması gerekir. Daha sonrasında doku bağları çekilir ve cilt üzerinde sıkılaşma ve toparlama sağlanır. Yüz germe operasyonu genel anestezi altında yapılır. Hastaların 1 gün hastanede kalması gerekir.

Yüz Germe Ameliyatı Öncesi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüz germe ameliyatı öncesi sonrası hastaların bazı önemli noktalara dikkat edilmesi gerekir. Hastalar öncesinde işini, okulunu ayarlaması ve buna hazır olması gerekir. Operasyon genel olarak 4-6 saat arasında sürer ve operasyon sonrasında tam olarak etki 1 ay gibi bir süre sonra ortaya çıkar. Bu süreçte hastaların dikkat etmesi gereken noktalar şöyledir;

  • Dikişler alındıktan sonra makyaj vesaire yapabilirsiniz. Ancak bu süreçte özellikle güneşten korunmalı ve buna çok dikkat etmelisiniz.
  • Operasyondan sonra ilk günlerde boyunluk takılması gerekir. Böylece morlukların ve şişliklerin en aza indirilmesi sağlanır.
  • Operasyondan hemen sonra yüz de şişlikler ve morluklar yoğun olabilir. Bunlar zamanla azalacak ve 1 ay gibi bir sürenin sonunda da bunlar geçecektir.
  • Dikişler alındığında ve bandajlar çıkarıldığında hastalar rahatlıkla duşa girebilecektir.
  • Hastalar yavaş yavaş normal hayata dönebilecek ve aktiviteler yapmaya başlayabilecektir.
  • Hastaların iyileşme sürecinde en çok dikkat etmesi gereken nokta güneşten korunma sağlanmasıdır.

Ameliyatsız Yüz Germe

Ameliyatsız yüz germe cerrahi yöntemlere alternatif olarak tercih edilen bir yöntemdir. Hastaların yüzlerinde cerrahi işlem gerektirmeden çok basit bir şekilde gerginlik sağlanması için tercih edilir. Bu yöntemler ne kadar kolay olsa da geçici yöntemler olduğu ve sıklıkla tekrarlanması gerektiği için dezavantajlıdır.

Yüz Germe Ameliyatı Fiyatları

Yüz germe ameliyatı fiyatları hastaların yüzlerindeki deformelere ve sorunlara göre değişir. Yüz germe operasyonları için fiyat bilgisi almak istediğinizde, doktorunuzla görüşebilir ve hem operasyon hem de fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Yüz germe ameliyatında iz kalır mı?

Yüz germe operasyonunda klasik yöntemler uygulandığında kulak önünden kesi oluşturulur ve az da olsa iz kalır. Saçlı deriden kesi açılarak yapılan yöntem de ise daha az iz kalır ve bu iz saçlı deride olduğu için görünmez. Tüm bunların yanı sıra başarılı bir şekilde yapılan yüz germe ameliyatında, hastaları rahatsız edecek boyutta bir iz kalmaz.

Mini Face Lift Nedir?

Mini face lift yüz germe operasyonunda yalnızca kulak önünden kesi oluşturulması ve daha minik bir yüz germe işlemi yapılması halinde uygulanan bir yöntemdir. Bu operasyonda daha az risk, daha hızlı iyileşme süreci vardır. Ancak yapılan operasyonun etkisi de aynı şekilde miniktir.

Bu ameliyatta yüz felci riski olduğu doğru mu?

Yüz germe operasyonlarında işlem yapılan bölgeler, yüzü hareket ettirmeye yarayan sinirlere ve kaslara çok yakın bölgededir. Bu yüzden de evet bu sinirlerin ve kasların zarar germesi halinde yüz de felç riski vardır. Ancak bu hem düşük bir risk hem de olması halinde iyileşme gösterebilen bir sorundur.

Bu ameliyatın etkisi kaç yıl sürer?

Yüz germe operasyonlarının kalıcılığı için net rakam vermek zordur. İnsan vücudu canlı ve yaşlanmanın devam ettiği bir organizmadır. Bu tip operasyonlar da hiçbir zaman alıcılık garanti edilemez. Ancak ameliyatsız yöntemlere oranla yine de uzun bir kalıcılık sağlar. Yaşlanmanın kalıcılığı ayrıca kişinin yaşam tarzına göre değişecektir.