Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulak estetiği kepçe kulak görünümünden kurtulmak için uygulanan basit ancak etkili bir işlemdir. Kepçe kulak sorunu birçok kişiyi görsel olarak rahatsız eder ve bundan kaynaklı olarak da hastalar, sorunu düzeltmek için cerrahi operasyonlara başvurabilir. Özellikle çocukluk döneminde kepçe kulak sorunundan rahatsız olan çocuklar için oldukça uygun ve aynı zamanda çocukların yararına olan bir operasyondur.

Kepçe Kulak Estetiği Nedir?

Kepçe kulak estetiği nedir ve tam olarak nasıl uygulanır konusu çok merak edilen bir konudur. Kepçe kulak sorunu ülkemizde çok sık görülen sorunlardan biridir. Fiziksel olarak sağlığı etkileyen olumsuz bir sorun olmasa da görsel olarak rahatsız eder. Özellikle çocuklarda bu durum çok rahatsız edici ve kişileri olumsuz etkileyen bir estetik sorundur. Yapılan kepçe kulağı estetiği sayesinde kepçe kulak sorunu çok kolay bir şekilde düzeltilir.

Kepçe Kulak Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak ameliyatı genel olarak zor gibi düşünülse de aslında oldukça kolay bir operasyondur. Otoplasti olarak ifade edilen ameliyat sırasında çift ve tek kulağa işlem yapılabilir. Operasyonda yetişkinlere lokal, çocuklara ise genel anestezi uygulanır. Operasyon sırasında hastanın kulaklarından kıkırdak çıkarılması, bu kıkırdakların şekillendirilmesi ve kulağın geriye çekilmesine yönelik işlem yapılır.

Kepçe kulak estetiği sırasında nasıl bir işlem uygulanacağına kişilerin kulak yapısına göre karar verilir. Genel olarak yapılan operasyonlarda başarılı sonuçlar elde edilir.

Kepçe Kulak Estetiği Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kepçe kulak estetiği öncesi her cerrahi müdahalede olduğu gibi hastaların birçok önemli detaya dikkat etmesi gerekir. Genel olarak dikkat edilmesi gereken önemli detaylar şöyledir;

 • Operasyon öncesinde detaylı bir şekilde muayene olmanız ve nasıl bir operasyon yapılacağına karar verilmesi gerekir. Bu süreçte sizler de mutlaka hastalıklarınız ve kullandığınız ilaçlar hakkında doktorunuza gerekli bilgileri vermelisiniz.
 • Düzenli olarak aspirin kullanıyorsanız, mutlaka en az 1 hafta öncesinde bunu bırakmanız gerekir. Kan sulandırıcı etkiye sahip ilaçlar ve gıdalar, operasyonu olumsuz etkileyecektir.
 • Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi bu operasyonda da hastaların sigara ve alkol kullanımı çok önemlidir. Hastaların mutlaka operasyon öncesinde bunları bırakması gerekir. Çünkü bu tip alışkanlıklar operasyon sonrasında iyileşme sürecini olumsuz etkileyecektir.

Kepçe Kulak Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kepçe kulak estetiği sonrası hastalar için çok daha dikkat ve özen isteyen bir süreçtir. Bu süreçte genel olarak dikkatli ve özenli olduğunuzda süreç çok daha başarılı ve iyi geçecektir. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken noktalar şöyledir;

 • Operasyon her kulak için ortalama 45 dakika sürmektedir. Bu işlem sonrasında aynı gün içinde hastalar taburcu edilecektir.
 • Operasyon sonrasında kulağa su kaçmasın diye duşta çok dikkatli olunmalıdır. Ortalama 3 gün sonra hastalar istedikleri gibi duş alabilir. Ancak duştan sonra mutlaka kulak arkasını iyi kurutmaları gerekir.
 • Operasyon sonrası özel bir bandaj uygulamasına ihtiyaç duyulur. Hastalar 2 hafta süresince bu bandajları kullanması gerekir.
 • Operasyonun ardından hastaların kulaklarını bir yerden başka bir yere çevirirken dikkatli olması gerekir.
 • Ameliyat sonrası bir süre kulak üzerine yatılmaması gerekir.
 • 7-10 gün sonra kulağa atılan dikişler alınır.
 • İlk zamanlar ağrı ve sızı olabilir. Bu ağrı ve sızı da alınan ağrı kesiciler sayesinde kontrol altına alınacaktır.
 • Her cerrahi operasyonda olduğu hastalar kulaklarını zorlayacak aktivite ve etkinliklerden kaçınmalıdır.
 • Hastalar operasyon sonrasında da alkol, sigara ve kan sulandırıcı etkiye sahip ilaçları kullanmayı bırakmalıdır.
 • Ameliyattan sonra 1 ay kadar hastaların gözlük, küpe gibi aksesuarları kullanmaması gerekir. Aksi durumda bunlar kulağa zarar verecek ve operasyonu tehlikeye düşürecektir. Bu yüzden de hastaların bu konuya çok dikkat etmesi gerekir.

Kepçe Kulak Estetiği Riskli Mi?

Kepçe kulak estetiği riskli mi merak edenler için, operasyonun herhangi bir riski veya da yan etkisi olmadığını söyleyebiliriz. Bu operasyonlarda basit olarak şişlik, morluk ve enfeksiyon gibi riskler oluşabilir. Bunların da geçici olduğunu ve özellikle operasyon sonrasında dikkatli olmanız halinde sorun olmayacağını ifade edebiliriz. Ayrıca tercih edeceğiniz doktor ve klinikte oluşabilecek riskleri minimuma indirecektir.

Kepçe Kulak Estetiği Fiyatları

Kepçe kulak estetiği fiyatları tercih edilen operasyonlara ve yapılan işlemlere göre değişir. Kepçe kulak sorununda kullanılan birkaç teknik vardır ve bu tekniklerin özelliklerine göre fiyatlandırma da değişecektir. Kepçe kulak sorunundan kurtulmak isteyenler için uygulanan farklı estetik müdahaleler olduğu için fiyat bilgisi almak istediğinizde doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır.

Sıkça Sorulan Sorular

Kepçe kulak bandı kaç gün takılır?

Kepçe kulak estetiği sonrasında hastalara çok fazla sıkmayan ve kulağın tümünü kapatan bir saç bandı takılır. Bu bandın 3 hafta gibi bir süre boyunca takılması önerilir.

Kepçe kulak estetiği hangi yaş aralığında yapılmalı?

Kepçe kulak operasyonu, diğer estetik müdahalelerden farklı olarak küçük yaşlardan itibaren uygulanabilir. Hatta bu operasyonun 10 yaşından önce uygulanması daha fazla tavsiye edilir. En uygun yaş aralığının 4-5 yaş olduğunu ifade edebiliriz.

Kepçe Kulak Estetiği sonrası kulaklar eski haline döner mi?

Kepçe kulak estetik operasyonlarında en çok merak konuların başında kulakların tekrar eski hale dönüp dönmeyeceği gelir. Kesinlikle böyle bir endişeye ve korkuya gerek yoktur. Operasyon sırasında kulak içinden kalıcı ipler kullanılır. Bu sayede yapılan estetik operasyon kalıcı sonuçlar doğurur.