Meme (Göğüs) Dikleştirme

Meme (Göğüs) Dikleştirme

Meme dikleştirme operasyonu yaşlanmaya ve kilo alıp vermeye bağlı olarak sarkan göğüslerin toparlanması için uygulanan cerrahi operasyondur. Kadınlar için vücutlarında estetik olarak en önemli yerler kuşkusuz göğüs kısımlarıdır. Göğsün estetik olarak iyi görünmesi için de yeterli dolgunlukta ve dik olması gerekir. Bazı kadınlarda göğüs kısmı yapısal olarak doğuştan sarkık olabilirken bazı kadınlarda ise yaşlanma, emzirme ve kilo alıp verme gibi durumlar neticesinde göğüs kısmında sarkıklık olabilir. Sebep ne olursa olsun, kadınlarda göğüs sarkıklığına etkili çözümler vardır.

Meme Dikleştirme Nedir?

Meme dikleştirme estetiği kadınlarda zamanla sarkma gösteren ve görünümü olarak da kötü duran göğüs yapısının yukarıya çekilmesidir. Göğüslerde meydana gelen sarkmalar hem görsel olarak kötü görünür hem de kişilerin sağlığını olumsuz etkiler. Bu gibi durumlardan şikayetçi olan pek çok kadın meme dikleştirme operasyonlarına başvurur. Böylece göğüslerinde meydana gelen sarkma sorunundan ve bu sarkmadan kaynaklı olarak yaşanan fiziksel rahatsızlıktan kurtulmaları mümkün olur.

Kimler Meme Dikleştirme Operasyonu Yaptırabilir?

Göğüs dikleştirme operasyonu herkes için uygun olan önemli bir estetik operasyondur. Riskli ve tehlikeli bir operasyon olmadığı için 18 yaşından büyük olan ve göğüslerindeki sarkıklıktan şikâyet eden her hasta bu operasyonları geçirebilir. Göğüs dikleştirme ve benzeri operasyonlarla ilgili bilinmesi gereken en önemli detay, operasyonun iz bıraktığıdır. Operasyondan sonra bu izler giderek silik hale gelse de yine de iz oluştuğunu bilmeniz gerekir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme dikleştirme ameliyatı yapılırken hastalara genel anestezi uygulanır. İstisnai olarak olarak lokal anestezi uygulanabilir. Hasta bu şekilde operasyona hazırlandıktan sonra sırasıyla;

 • Meme ucu etrafına ve göğsün altı kısmına kesiler açılır.
 • Açılan kesilerden meme içinde yer alan yağ dokuları yukarı itilir. Kişilerin vücut yapısına göre en uygun şekilde konumlandırılması sağlanır.
 • Daha sonrasında meme ucu da aynı şekilde konumlandırılır.
 • Daha sonrasında kesiler kapatılır ve göğüs dikleştirme operasyonu tamamlanır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme dikleştirme ameliyatı öncesi hastaların bazı noktalara dikkat etmesi ve bu doğrultuda operasyona hazırlanması gerekir. Öncelikle doktorunuzdan operasyon hakkında merak ettiğiniz tüm detayları öğrenmeniz gerekir. Aklınızda herhangi bir soru işareti kalmamalı ve hem fiziksel hem de psikolojik olarak bu operasyona hazır olmalısınız.

Gerekli tetkikler ve muayeneler yapıldıktan sonra doktorunuz sizler için gün belirleyecek ve bu gün için hazır olmanızı isteyecektir. Sizleri ayrıca bu süreçte nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda da uyaracaktır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası hastalar için ayrıca çok önemlidir. Bu süreçte de çok dikkatli olunması bu süreçte özellikle dikkat edilmesi gerekenler şöyledir;

 • Operasyondan sonra 2-3 gün pansuman yapılması gerekir.
 • İyileşme sürecinde daha rahat olmak ve şişlikleri azaltmak için destek sutyeni kullanılır.
 • Doku altına yerleştirilen drenler sayesinde oluşabilecek sızıntıların dışarıya atılması sağlanır. Bu drenlerin genel olarak 2 gün kalması gerekebilir.
 • Operasyon sonrasında doktorunuz sizlere ağrı kesici ve antibiyotik tedavisi uygulanır.
 • Hastaların iş hayatına dönmesi 7 günü bulabilir. Bu yüzden kendilerini buna göre hazırlamaları gerekir.
 • Operasyon sonrasında doktorunuz sizlere bilgi verinceye kadar bölgeye su temas etmesini engellemeniz gerekir.
 • Operasyonun ardından göğüs gölgesinde morarma ve şişlikler olabilir. Bunlar tamamen geçicidir ve bunlar gidinceye kadar göğsün son görünümü de ortaya çıkacaktır.

Genel olarak bu süreçte doktorunuzun tavsiyelerine ve önerilerine uymanız ve çok dikkatli olmanız gerekir.

Göğüs Dikleştirme Estetiği Riskli Mi?

Göğüs dikleştirme estetiği operasyonlar basit ve etkilidir. Bu yüzden de çok fazla risk ve komplikasyon söz konusu değildir. Bilinen en önemli riskler ve komplikasyonlar şişlik, ödem ve hafif morluklardır. Bunlar da genel olarak geçici risklerdir. Kısa sürede sonra geçecek ve gündelik yaşamınıza geri dönebilirsiniz. Operasyon için tercih ettiğiniz doktor ve klinikte bu konuda önemli bir belirleyicidir. Operasyon sırasında sorun yaşamamak için iyi bir doktor bulmanız çok iyi olacaktır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Fiyatları

Meme dikleştirme ameliyatı fiyatları hastaların göğsündeki deformasyona göre belirlenebilir. Bazı hastalarda dikleştirme operasyonu ile birlikte ayrıca küçültme operasyonları da yapılabilir. Ayrıca hastalarda uygulanacak olan teknikler vesaire de değişeceği birçok durum göz önünde bulundurularak fiyatlandırma verilmesi sağlanır. O yüzden öncelikle doktorunuza görüşmeniz ve muayene olmanız çok daha iyi olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Meme Dikleştirme Operasyonu ve Bebek Emzirme Süreci Nasıldır?

Göğüs dikleştirme operasyonları başta olmak üzere diğer tüm göğüs estetiği operasyonlarında hastaların süt bezlerine ve kanallarına zarar gelmeyecek biçimde hareket edilir. İstisnai durumlar dışında hastalar, bu tip operasyonların ardından bebek emzirebilir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Kalıcı Çözüm Sağlar Mı?

Göğüs dikleştirme ameliyatları genel olarak uzun süreli kalıcıdır. Ancak kilo alıp vermeye, yaşlanmaya ve emzirmeye bağlı olarak tekrar sarkma meydana gelebileceği için tam olarak garanti de verilemez. Yani daha önce sarktığı gibi göğüsler, operasyondan sonra da yine sarkabilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Benim İçin Uygun Mu?

Göğüslerinde sarkma ve deri fazlası olan herkes için meme dikleştirme operasyonu uygundur. Yalnızca 18 yaşından küçükler, hamile ve emziren kadınlar ve sağlık durumu cerrahi operasyon için uygun olmayan hastalara uygulanmaz. Operasyon için uygun olup olmadığınıza ayrıca doktorunuz gerekli tetkikleri yaptırdıktan sonra karar verecektir.