Vücut Germe

Vücut Germe

Vücut germe bir diğer ifade ile body lift, kişilerin fazla kilo vermesi ve zamanla cilt dokusunun gevşemesi sebebiyle uygulanan bir yöntemdir. Ciltte meydana gelen gevşekliğin giderilmesine yönelik olarak cerrahi müdahale veya da ameliyatsız yöntemler tercih edilir. Vücudun birçok bölgesinde germe işlemleri yapılır. Daha sıkı ve etkili bir vücuda sahip olmak isteyen kişiler için, vücut germe yöntemleri son derece etkili ve faydalıdır.

Vücut Germe Ameliyatı Nedir?

Vücut germe ameliyatı nedir ve tam olarak nasıl etki eder konusu çok önemlidir. Sarkık derinin gerginleştirilmesi ve daha sıkı bir cilt yapısına sahip olunması için yapılan cerrahi müdahaleye verilen isimdir. Genel olarak vücuttaki fazla derinin alınması ve cildin gerginleştirilmesi amacıyla kullanılır. Bu amaçla uygulanan cerrahi yöntemlerinin yanı sıra ayrıca cerrahi olmayan operasyonlar da vardır. Hastalarda meydana gelen sarkma durumuna göre uygun vücut germe yöntemleri tercih edilmektedir.

Vücut Germe Operasyonu Gerektiren Durumlar

Vücut germe ameliyatı pek çok durumda tercih edilen önemli ve etkili bir operasyondur. Bu operasyona gerek duyulan durumlar genel olarak şöyledir;

 • Obezite cerrahisi sonrasında yaşanan hızlı ve yüksek kilo kayıpları ile birlikte ciltte ciddi sarkmalar meydana gelir. Bu hızlı kilo kaybında, cildin tekrar toparlanması ve eski halini alması hemen mümkün olmaz. Bu süreçte vücut germe operasyonlarına başvurulması gerekir.
 • Zamanla ve yaşlanmaya bağlı olarak vücutta deformeler meydana gelir. Elastikiyetini kaybeden vücut gevşer ve sarkar. Bu durumda da vücudun eskisi gibi genç görünmesi için germe cerrahisi tercih edilir.
 • Hamilelik sonrasında alınan fazla kiloların gitmesi ile birlikte yine ciltte çok ciddi sarkmalar meydana gelir. Bu sorunların giderilmesi için de vücut germe işlemleri gerekir.
 • Vücut germe operasyonları sıklıkla estetik görünüm için tercih ediliyor gibi görünse de aslında kişilerin günlük yaşamını olumsuz etkilediği için de tercih edilen bir yöntemdir.

Vücut Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vücut germe ameliyatı nasıl yapılır ve cilt üzerinde nasıl gerginlik sağlanır konusu önemlidir. Abdominoplasti yöntemi başta olmak üzere meme dikleştirme ve uyluk germe operasyonları ile birlikte uygulanan vücut germe işleminde, cilt üzerinde etkili bir toparlanma sağlanır. Bu operasyonlar, genel anestezi altında uygulanır. Operasyon ise sıklıkla 3-7 saat arasında sürmektedir. Operasyon esnasında hastaların kalça, karın ve uyluk bölgesinden alınan deri ve fazla yağ çıkarılır. Daha sonrasında hastanın vücudunda yeterli oranda germe işlemi sağlanır.

Vücut Germe Ameliyatı Öncesi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vücut germe ameliyatı öncesi sonrası hastaların çok dikkatli olması gerekir. Özellikle işlem öncesinde operasyona dair pek çok detaya hakim olması ve daha da önemlisi iyi bir uzman doktorla görüşmesi gerekir. Operasyonun ardından ise hastaların dikkat etmesi gereken noktalar şöyledir;

 • Hastalar operasyonun ardından 2-3 gün hastanede kalabilir.
 • Operasyonun hemen ardından takibe alınan hastalar, evlerine döndüklerinde ise kendi başlarına yürüyebilir ve birçok işlerini yapabilir.
 • Ortalama 3-4 hafta sonra hastalar aynı şekilde normal rutinlerine dönebilir ve gündelik işlerini yapabilir hale gelir.
 • Hastaların operasyon öncesinde ve sonrasında yorucu ve zorlu bir iyileşme sürecine ihtiyaçları olduğunu bilmeleri ve buna hazırlıklı olmaları gerekir.
 • Hastalar ayrıca operasyon sonrasında banyo yaptıkları zaman dışında kompresyon giysisi giymek durumundadır.
 • Operasyon sonrasında hafif yürüyüş yapılsa da ağır sporlar ve aktiviteler için mutlaka 6 hafta gibi bir süre beklenmelidir.
 • Operasyon sonrasında hastalarda hemen etkili sonuçlar ortaya çıkmayabilir. Ortalama 3 ay gibi bir süre sonra şişlikler geçecek ve hastalar en iyi şekilde görünecektir.

Operasyon sonrasında ne kadar dikkatli ve özenli olunursa, süreç o kadar rahat ve kolay geçer. Bu yüzden bu süreçte doktorunuzun tavsiyelerine mutlaka uymanız önerilir.

Ameliyatsız Vücut Germe

Ameliyatsız vücut germe operasyonları, vücudundaki sarkmalardan şikayetçi olan ancak cerrahi operasyon geçirmek istemeyen hastaların tercih ettiği yöntemlerdir. Bu yöntemlerin cerrahi olmaması, önemli bir avantajken hem kalıcı sonuçlar vermemesi hem de uzun vadede etki etmesi ise dezavantajdır. Ayrıca cerrahi operasyonlarda olduğu gibi anında cilt sarkmaları üzerinde olumlu etkiler yaratmaz. Bu bakımdan da ileri derece sarkmalarda tercih edilen işlemler değildir.

Vücut Germe Ameliyatı Fiyatları

Vücut germe ameliyatı fiyatları kişilerin ciltlerindeki deformelere göre değişir. Bazı kişilerin ciltlerinde az miktarda sarkma meydana geldiğinde cerrahi olarak da çok fazla işlem yapılmasına gerek olmaz. Bu durumda da ücret konusu daha düşük olabilir. Vücut germe operasyonlarına dair fiyat bilgisi almak için doktorunuzla görüşmeniz çok daha iyi olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Body lift için iyi bir aday mıyım?

Body lift yani vücut germe işleminde en iyi adaylar, vücudunun önemli bölgesinde sarkma ve gevşeklik olan hastalardır. Özellikle doğum ve yüksek oranda kilo verme durumunda kişilerin vücudunda meydana gelen sarkmalar için uygulanır.

Vücut germe ameliyatı sonrası iz nasıldır?

Vücut germe operasyonu sonrasında sırt, karın ve uyluk bölgesinde iz kalmaması için çok dikkatli olunması gerekir. Yara izinin olmaması veya da ola olabildiğince silik olması için ekstra özen gösterilir.

Body Lift ameliyatının riskleri nelerdir?

Body lift ameliyatlarında çeşitli komplikasyonlar yaşanır. Bu komplikasyonlar arasında enfeksiyon, kanama ve seromalar görülür. Tüm bunların en az seviyede olması için mutlaka uzman bir doktordan destek alınması gerekir.